English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Dyskusyjny Klub Książki, Wypożyczalnia dla Dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki poleca – reportaż „Izbica, Izbica” Rafała Hetmana

Literacki debiut „Izbica, Izbica” autorstwa Rafała Hetmana to kolejna pozycja, którą omawiano podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Wystarczyło nieco ponad tysiąc dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku Izbicy, po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści.

W naszym cyklu „Czytamy. Polecamy” o książce opowie Dyrektor MBP w Lubaczowie oraz Członkini DKK – Katarzyna Pelc-Antonik, która wybrała się w podróż do Izbicy. Zapraszamy do obejrzenia recenzji. Polecana przez nas pozycja znajduje się w księgozbiorze MBP w Lubaczowie.

Dziś również przypada 80. rocznica „Akcji REINHARDT” . W nocy z 16 na 17 marca 1942 r. niemieccy funkcjonariusze policji bezpieczeństwa dowodzeni przez Hermanna Worthoffa wkroczyli do getta na lubelskim Podzamczu. Stamtąd wysyłali codziennie w wagonach towarowych do obozu zagłady w Bełżcu około tysiąca nieświadomych swego losu Żydów. Zniszczenie żydowskiego Lublina stanowiło początek ludobójczej operacji opatrzonej kryptonimem „Einsatz Reinhardt”.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.