Aktualności Konkursy Minione wydarzenia

Podsumowanie IV edycji konkursu „Kresowe Wspomnienia” i promocja książki „Strażniczka Kresowej Mowy”

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów, Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie zapraszają na podsumowanie IV edycji konkursu „Kresowe Wspomnienia” oraz promocję książki „Strażniczka Kresowej Mowy”, które odbędą się 3 czerwca 2022 r. o godz. 17:00 w MBP w Lubaczowie.

Kresowe Wspomnienia to konkurs historyczny o charakterze literackim, który ma na celu ocalenie od zapomnienia losów i wspomnień Polaków zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych domów na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1942-1947, rozwijanie u młodzieży wrażliwości na cierpienie, krzywdę ludzką i tragizm wypędzonych, budowanie więzi międzypokoleniowej, poznanie historii Kresów Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwijanie postawy patriotycznej i obywatelskiej. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2019 roku i poprzez tą szczególną lekcje historii Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich podejmuje ożywienie losów oraz przypomnienie „kraju lat dzieciństwa”.

„Strażniczka Kresowej Mowy” to publikacja nawiązująca do książki wydanej w 2011 roku „Słownika gwary cieszanowskiej” autorstwa Janiny Szajowskiej, która przez ponad 40 lat zbierała lokalne słowa gwarowe, powiedzonka, przezwiska i nazwy miejscowe. To swoisty słownik mowy, którą posługiwali się mieszkańcy Kresów, zawierający dodatkowo niepublikowane dotąd wiersze oraz  wspomnienia napisane głównie w latach 2002-2003.

Zapraszamy!