Image default

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie już po raz siódmy wzięła udział w społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile, koordynowanej przez warszawskie Muzeum POLIN, w celu upamiętnienia rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Akcji tej przyświeca hasło „Łączy nas pamięć”. Organizatorzy wierzą, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy przekonań. W naszej bibliotece także kultywowana jest pamięć o tragicznych losach ludności żydowskiej. 26 kwietnia odbyło się spotkanie z Tomaszem Hanejko, kierownikiem Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu. Tematem przewodnim była historia i pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej. Wiele uwagi poświęcono niemieckiemu obozowi zagłady w Bełżcu, który był także miejscem śmierci lubaczowskich Żydów.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu” wypożyczona z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku oraz ekspozycja książek ze zbiorów biblioteki związanych z historią warszawskiego getta.

Powiązane:

Skip to content