Zbiór opowiadań „Białe noce” Urszuli Honek to kwietniowa lektura Dyskusyjnego Klubu Książki w Lubaczowie. Autorka za tom opowiadań otrzymała w 2023 roku Nagrodę Kościelskich – najważniejsze wyróżnienie dla polskich poetów i pisarzy przyznawane poza granicami kraju.
Autorka z wrażliwością i literacką precyzją ukazuje życie mieszkańców małych miejscowości, skupiając się na tematach takich jak samotność, żałoba, utracone relacje i czułość skrywana w codziennych gestach. Każde opowiadanie to osobna historia, ale razem tworzą spójną opowieść o krajobrazie prowincji.
Opowiadania zebrane w tomie „Białe noce” cechuje subtelność narracyjna oraz oszczędna, poetycka forma. Poezja, z której wywodzi się Urszula Honek, jest tu stale obecna – w rytmie zdań, w obrazach, w ciszy między słowami. To literatura, która wymaga skupienia i zatrzymania.
Lektura była dla Klubowiczek okazją do głębokiej refleksji nad tym, co często niewidoczne, ale niezwykle ważne – relacjami, milczeniem, obecnością drugiego człowieka.
Polecamy „Białe noce” książkę znajdziecie w zbiorach naszej biblioteki.