Image default

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Lubaczowie poświęcone było książce „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. Książka opisuje historie pogromów żydowskich obywateli państwa polskiego dokonanych przez ich polskich sąsiadów.

Mirosław Tryczyk podjął trudną i odważną próbę rozliczenia się z mroczną i pełną niedopowiedzeń przeszłością swojej rodziny, która uwikłana była w mordy na Żydach.

Pogromy z roku 1941 i późniejsze zbrodnie dokonane na żydowskich mieszkańcach przez ich polskich sąsiadów wydarzyły się naprawdę. Ta prawda jednak jest współcześnie nadal wypierana. Tytułowa drzazga jest alegorią winy, wstydu i pohańbienia ciążącego na kolejnych pokoleniach.

Większość mieszkańców miasteczek i wsi pogromowych wiedziała lub przeczuwała, co się stało podczas wojny i po jej zakończeniu, jakie koszmary się wtedy wydarzyły, ale o tym nie mówiła i nie przekazywała tej wiedzy następnym pokoleniom. Autor postanawia przerwać zmowę milczenia, która nakazywała „nie kalać własnego gniazda” i odnaleźć ludzi, którzy mu w tym dopomogli.

Powiązane:

Skip to content