W dniu 21.09.2024 r. młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie oraz Domu Dziecka w Nowej Grobli wraz z opiekunami uczestniczyła w całodniowej wycieczce, dzięki której nie tylko mieli okazję poznać piękne miejsca położone na terenie powiatu lubaczowskiego i tomaszowskiego, lokalną historię, ale przede wszystkim pobyć ze sobą i jeszcze lepiej się poznać.
O godzinie 9:00 w lesie przy pomniku w Kobylance spotkaliśmy się z Tomaszem Rogiem przewodnikiem, historykiem regionalistą, który opowiedział uczestnikom projektu historię największej bitwy powstania styczniowego. Dowodzeni przez gen. Antoniego Jeziorańskiego powstańcy do walki szli z pieśnią na ustach. Dwukrotnie w leśnych bitwach pokonali przeważające liczebnie oddziały rosyjskie, a sukces, jaki odnieśli, odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców toczących zażarte boje o niepodległość Polski. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych, a walka Polaków w powstaniu styczniowym zapoczątkowała dążenia do wolności wielu narodów Europy.
W Siedliskach wspólnie z przewodnikiem Pawłem Borowcem udaliśmy się na spacer, podczas którego usłyszeliśmy historię miejscowości oraz obejrzeliśmy jej największe zabytki. Zatrzymaliśmy się m.in. przy kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się kapliczka przy dzwonnicy wyłożona i częściowo zbudowana ze skrzemieniałego drewna. Podstawę ołtarza tworzą dwa solidne skamieniałe pnie. Niedaleko kościoła obok Leśniczówki znajduje się Żródełko-Kapliczka św. Antoniego, które oferuje pyszną wodę do picia, a wyłożona jest skamieniałym drewnem. Tam też widzieliśmy wielki rozłożysty zabytkowy dąb (pomnik przyrody). Na łące posadzono cypryśniki, ponieważ skamieniałe drewno to cyprysy, które tutaj rosły kilkanaście milionów lat temu i współczesne cypryśniki błotne naturalnie występujące w USA są ich odpowiednikiem. W Muzeum, gdzie znajduje się największe skupisko skamieniałych drzew w Polsce obejrzeliśmy najpiękniejsze i największe eksponaty zadziwiające swą wielkością, kształtem i barwą. Po części historycznej znalazł się czas na rozpalenie ogniska i pieczenie kiełbasek oraz grę w piłkę na pobliskim boisku.
Posileni wyruszyliśmy do Baszni Dolnej do Galerii Kolejnictwa, gdzie poznaliśmy historię linii kolejowej Jarosław-Sokal. Pomysłodawcami linii byli książę Adam Sapieha, hrabiowie Włodzimierz Dzieduszycki i Adam Gołuchowski oraz Stanisław Polanowski, którzy stworzyli konsorcjum zabiegając w Wiedniu o budowę nowej linii kolejowej mającej ożywić zapóźnione gospodarczo tereny. Sporo atrakcji obejrzeliśmy także na zewnątrz. Między innymi zabytkowy skład pociągu, tj. parowóz Ty2, który obejrzeliśmy nie tylko z zewnątrz, ale także wspinając się po drabince zajrzeliśmy do środka. Za lokomotywą ustawiono wagon trzeciej klasy z 1907 roku, w którego wnętrzu znajdują się odrestaurowane drewniane ławki. Ekspozycja uzupełniona jest wagonami towarowymi z lat 1937-40. Atrakcją okazała się przejażdżka wąskotorowym „mini Bałajem”.
Zajrzeliśmy także do Kresowej Osady, w której Pani Beata Pawlik poprowadziła ciekawe warsztaty rzemieślnicze.
Po kolacji pojechaliśmy do Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach, które powstało w kolejowej wieży ciśnień. Tam przewodnik Kewin Wawrzyn oprowadził nas po obiekcie, opowiedział wiele ciekawostek związanych z kosmosem. Weszliśmy także na taras widokowy, z którego było już widać tylko gwiazdy. Na leżakach obserwowaliśmy niebo nocą, korzystaliśmy także z aplikacji Stellarium. Wyjazd do obserwatorium był nie lada gratką dla wszystkich astronomicznych amatorów.
Wspólny całodniowy wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę. Była to nie tylko świetna zabawa, ale także czas na poznanie lokalnej historii, atrakcji turystycznych oraz przede wszystkim wspólna integracja i niezapomniane chwile.
Organizacją wydarzenia zajęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie w ramach projektu „Młodzi…Gniewni…Kulturalni…”, którego partnerami są: Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie (koordynator projektu), nasza Biblioteka, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lubaczowie, Dom Dziecka w Nowej Grobli, Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzycy.
Przypominamy, że projekt „Młodzi… Gniewni… Kulturalni…” realizowany jest w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2024 i dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury na lata 2023-2025, którego operatorem w województwie podkarpackim jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.