W dniu wczorajszym w ramach projektu Młodzi… Gniewni… Kulturalni…” w sali gimnastycznej przy Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie gościliśmy Mateusza „Don Diego” Kubiszyna, który wraz z bratem Tobiaszem, uczestnikom warsztatów zaprezentował techniki samoobrony.
Zanim jednak rozpoczęły się zajęcia praktyczne, Mateusz „Don Diego” opowiedział młodym ludziom, wychowankom Młodzieżowego Ośrodka w Lubaczowie oraz Domu Dziecka w Nowej Grobli, historię swojego życia, opowiedział jak kręta i wyboista droga wiodła go na szczyt. Wspominał swoje osiedlowe życie, konflikty z prawem, młodzieńcze fascynacje oraz przyjaźnie, z których wiele nie przetrwało próby czasu.
Pomimo trudności wychowawczych jakich przysparzał rodzicom, był bardzo inteligentny i dobrze się uczył, a to powodowało, że z trudnych sytuacji wychodził obronną ręką. Jego charakter, zadziorność oraz to, że po prostu lubił się bić, bardzo często prowadziło do sytuacji konfliktowych, nie tylko w grupie rówieśniczej, ale także w szkole czy w domu. Wychowywany twardą ręką, podczas spotkania podziękował rodzicom za to, gdzie jest dzisiaj. Od najmłodszych lat miał ambicje i stawiał sobie cele, miał swój plan na życie i marzył.
Świadomość tego, że efekty nie przychodzą po roku czy dwóch latach nie zniechęcała go, wręcz przeciwnie dopingowała do jeszcze cięższej pracy w dążeniu do doskonałości. Na efekty czekał ponad dwadzieścia lat. Wiedział, że marzenia nie mają daty ważności. Tak więc ciężko pracował i marzył… I jak powiedział zawsze spoglądał na szczyt, zawsze wiedział, że może osiągnąć coś więcej. Zwrócił się do młodych ludzi z apelem, żeby zawsze kierowali swój wzrok ku górom, a nie spoglądali w dół. Żeby zawsze byli ze sobą szczerzy, brali w obronę słabszych i to co najważniejsze, aby używali siły argumentu, a nie argumentu siły. Dzisiaj wie, że użycie siły fizycznej na co dzień jest ostatecznością, sam używa jej tylko w ringu.
Podkreślał wielokrotnie, że wiedza i umiejętności to coś, czego nikt nikomu nie jest w stanie odebrać, a najważniejsze wartości to te, które są niepoliczalne, przyjaźń, miłość czy wsparcie najbliższych. Nawiązał także do niebezpieczeństw jakie czyhają na młodzież w Internecie, podkreślił znaczenie bezpośredniego kontaktu w budowaniu prawdziwych relacji oraz szacunku do drugiego człowieka.
Mateusz przez wiele lat trenował z bratem Tobiaszem, z nim także prowadził szkółkę, w której młodzi ludzie uczyli się kickboxingu. Wspomniał także jak wielką wartością może być trener, który znając swoje ograniczenia, pozwala wychowankowi pójść dalej, rozwinąć skrzydła. Takich mądrych ludzi na swojej drodze zawodowej spotkał „Don Diego”.
Bracia Kubiszynowie pokazali kilka technik obronnych, których umiejętność zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Zachęcali młodych ludzi do regularnych treningów.
Dziękujemy naszym gościom za obecność i cenne wskazówki. Dla starszych uczestników wydarzenia to wielka lekcja pokory, że każdy trening mistrza to ciężka praca nad swoimi słabościami i świadomość, że jeszcze coś można poprawić, aby osiągnąć kolejny szczyt. Dla młodych pogubionych ludzi, to emocjonalne spotkanie z ich idolem, który dał im cenne wskazówki na przyszłość. To świadomość, że trudna sytuacja ich nie skreśla, wręcz przeciwnie, może motywować jeszcze bardziej. Jeżeli teraz przetrwają trudności życiowe, w przyszłości będą w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Czasem trzeba zaryzykować całego siebie, aby osiągnąć sukces. Czego oczywiście bracia Kubiszynowie życzyli wszystkim uczestnikom warsztatów.
Organizacją wydarzenia zajęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie w ramach projektu „Młodzi…Gniewni…Kulturalni…”, którego partnerami są: Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie (koordynator projektu), Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lubaczowie, Dom Dziecka w Nowej Grobli, Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzycy.
Przypominamy, że projekt „Młodzi…Gniewni…Kulturalni…” realizowany jest w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2024 i dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury na lata 2023-2025, którego operatorem w województwie podkarpackim jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.