Wypożyczalnia dla Dorosłych

Wieczór poezji poświęcony Barbarze Mazurkiewicz

7 października 2022 r. z okazji XXI Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kard. Władysława Rubina w Wypożyczalni dla Dorosłych MBP w Lubaczowie odbył się wieczór poświęcony twórczości zmarłej w 2021 r. lubaczowskiej poetki Barbary Mazurkiewicz.

Barbara Mazurkiewicz – redaktor naczelny dziennika E-Literaci.pl, koordynator kultury, wydawca, poetka, felietonistka i fotografik. Laureatka nagrody zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie i serwisu literackiego E-Literaci.pl. Wiersze autorki można znaleźć w serwisach internetowych, tygodnikach prasowych oraz w międzynarodowych publikacjach antologii.
Organizowała warsztaty, konkursy literackie, obozy literackie, festiwale, wystawy i wernisaże swoich prac.
Poetycki talent autorki odkryła śp. Anna Kajtochowa, która napisała o niej – poezję Barbary Mazurkiewicz cechuje pełna witalność i nieprzewidywalność.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części.
Podczas pierwszej części wysłuchaliśmy wierszy Barbary Mazurkiewicz w interpretacji młodzieży z Teatru „Lentylki” działającego w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie pod kierownictwem instruktor Krystyny Czury.

Drugą część spotkania wypełniło wspomnienie lubaczowskiej poetki przez poetów portalu E-Literaci Panią Jadwigę Bujak – Pisarek oraz Pana Włodzimierza Nikonowicza.
Swoją twórczością opowiedzieli o swojej koleżance Basi.
Poezja stanowiła pasję jej życia. Wielokrotnie podkreślała jak wielki wpływ na jej wiersze ma rodzinny Lubaczów, widok rzeki Sołotwy.
Szczególnie ważne dla niej były utwory, które napisała dla swoich bliskich – matki, ojca, wnucząt.

To wspaniałe, że potrafimy kultywować pamięć o tych, którzy odeszli, a pozostawili po sobie wspaniały dorobek.