W ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” przez Miejskie Przedszkole nr 1 w Lubaczowie w dniach 4-9 września 2023 r. w naszej bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze.

W poniedziałek 4 września Chochliki z „Krainy uśmiechu” zaprosiły postać kolorowego Potwora do biblioteki po to, żeby razem z nim rozpoznawać i nazywać emocje. Bohaterowi książki Anny Lienas „Kolorowy potwór” pomieszały się uczucia, na szczęście z pomocą przyszła mała dziewczynka i nasze wspaniałe Chochliki. Szybko i sprawnie uporządkowali uczucia w słoikach. Chętni uczestnicy zajęć wzięli udział w zabawie. Za pomocą słów lub mimiki maluchy miały pokazać przyporządkowane do koloru emocje takie jak: radość, złość, smutek, strach, spokój i na końcu miłość.

We wtorek 5 września kolejna grupa przedszkolaków dowiedziała się, że łącząc siły, pracując w zespole tak jak Floky i jego przyjaciele, bohaterowie książki „Wspaniały zespół” Cristina Falcon Maldonado, można osiągnąć więcej, niż zdołamy uczynić to samemu. Poza tym bezinteresowna pomoc innym jest bardzo ważna, dzięki niej możemy zyskać przyjaciół na całe życie.

W środowe przedpołudnie w Oddziale dla Dzieci było ekologicznie. Tym razem grupa Tropiciele wysłuchała książeczkę pt. „Moje drzewko” Magdaleny Grucy. Dzieci z liskiem Fenkiem poznały etapy sadzenia drzewka. Następnie rozmawialiśmy między innymi o tym, co nam dają drzewa, jak chronić przyrodę, dlaczego warto segregować śmieci, jak oszczędzać wodę i energię.

Na kolejnym spotkaniu z grupą Łowcy Przygód utrwalaliśmy zwroty grzecznościowe. Po wysłuchaniu kolejnej bajki Magdaleny Grucy o przygodach Fenka pt. „Przepraszam”, wszyscy jednogłośnie doszliśmy do wniosku, że te bardzo przydatne w naszym życiu słowa mają największą moc, gdy wypływają z głębi serca, a jeśli dołączy się do nich szczery uśmiech, nasze błędy będą błyskawicznie przebaczone.

Celem czytelniczego tygodnia było pobudzenie wyobraźni dzieci i zachęcenie ich do nieustannego rozwijania umiejętności czytania, dlatego na ostatnie spotkanie została wybrana książka pt. „Najwyższa na świecie wieża z książek” Rocio Bonilla, wyjątkowa pozycja dedykowana tym, którzy uczą się czytać. Chochliki i Jerzyk, zwyczajny chłopiec przekonali się, że z książkami nie ma rzeczy niemożliwych. Na zakończenie zajęć wspólnie zbudowaliśmy wieżę z książek.

To był intensywny i bardzo ciekawy tydzień. Nie zabrakło wierszy dźwiękonaśladowczych, wierszy do zabaw paluszkowych, zagadek słownych i obrazkowych, a wszystko po to, żeby wspólnie wyszeptać, wykrzyczeć, wypiszczeć, a nawet wyziewać, że czytanie książek jest najlepszym zajęciem na świecie!