Z okazji premiery książki „Las zbliża się powoli. Kto po wojnie mordował w Dębrzynie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie gościł Rafał Hetman – reporter, finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kwietniu 2021 roku w Wydawnictwie Czarne ukazała się jego debiutancka książka „Izbica, Izbica”, która w tym roku znalazła się w finałowej piątce książek nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Spotkanie z naszym gościem rozpoczęliśmy od prezentacji recenzji filmowej książki „Izbica, Izbica” przygotowanej przez członkinię lubaczowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Podczas spotkania Rafał Hetman zdradził czytelnikom jak powstawała jego pierwsza książka i co przyczyniło się do wyboru tematu Zagłady. Odpowiadał na pytania dotyczące trudnej historii Izbicy oraz pogromu ludności żydowskiej w powstałym w tej miejscowości getcie tranzytowym. Rafał Hetman mówił także o swoich spotkaniach i rozmowach z ostatnimi świadkami, ocaleńcami z izbickiego getta.

W dalszej części spotkania rozmawialiśmy na temat najnowszej książki, w której autor starał się odpowiedzieć na pytania, kto po wojnie mordował w niewielkim lesie Dębrzyna koło Przeworska. W reportażu znajdziemy również wątki dotyczące Lubaczowa. Podczas spotkania zaprezentowano także galerię zdjęć z wizyty Dyskusyjnego Klubu Książki w Izbicy, który odwiedził miejscowość we wrześniu tego roku, zainspirowany książką naszego gościa.

Spotkanie dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego