Czytelnia dla Dorosłych

Pakiet publikacji od Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” w ofercie naszej biblioteki

Miło jest nam poinformować, że nasz zbiór przeznaczony dla osób niewidomych i słabowidzących powiększył się o kolejne pozycje. Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” nieodpłatnie przekazała nam mapy, atlasy, publikacje historyczne, a także poradniki dotyczące nauki języka Brajla.

Są to następujące publikacje brajlo-drukowe i drukowane „dużym” drukiem:

1. Bliżej skarbów kultury / [aut. tekstów Magdalena Rudnicka, Małgorzata Zygmont; aut. projektu Józef Mendruń, Magdalena Rudnicka; oprac. tyflokartograficzne Mariusz Olczyk, Magdalena Rudnicka] – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabo Widzących „Trakt”; Tyflografia Polska, 2013.
  2. Rodem warszawianin…: szkic o latach warszawskich Fryderyka Chopina / [autor tekstu Mateusz Andrzejewski] – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2018.
  3. Lwów: plan Starego Miasta dla niewidomych i słabowidzących / opracowanie tyflokartograficzne Mariusz Olczyk – www.tyflomapy.pl; tekst przewodnika – redakcja, wybór, opracowanie Mariusz Olczyk; redakcja merytoryczna i językowa Krystyna Malik – Warszawa; Trakt, 2019.
  4. Atlas: Polska podczas II wojny światowej dla niewidomych i słabowidzących / autorzy projektu Józef Mendruń, Mariusz Olczyk; zespół redakcyjny Józef Mendruń (przewodniczący zespołu), Jadwiga Mendruń i [4 pozostałych]; opracowanie tyflokartograficzne Mariusz Olczyk; autor tekstów historycznych i konsultant map Andrzej Dusiewicz – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2019.
  5. Atlas: Kresy Wschodnie dla niewidomych i słabowidzących / autorzy projektu Józef Mendruń, Mariusz Olczyk; zespół redakcyjny Józef Mendruń (przewodniczący zespołu), Jadwiga Mendruń i [4 pozostałych]; opracowanie tyflokartograficzne Mariusz Olczyk; autor tekstów historycznych i konsultant map Krzysztof Gutowski – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2019.
  6. Atlas: bitwy oręża polskiego dla niewidomych i słabowidzących / autorzy projektu Józef Mendruń, Mariusz Olczyk; zespół redakcyjny Stanisław Kasperec, Anna Kołowiecka, Józef Mendruń (przewodniczący zespołu), Jadwiga Mendruń, Mariusz Olczyk, Ryszard Sitarczuk, Milena Smykowska; opracowanie tyflokartograficzne Mariusz Olczyk; autor tekstów historycznych i konsultant map Andrzej Dusiewicz – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2020.
  7. Atlas: świat podczas II wojny światowej dla niewidomych i słabowidzących / autorzy projektu Józef Mendruń, Mariusz Olczyk; zespół redakcyjny Stanisław Kasperec, Anna Kołowiecka, Józef Mendruń (przewodniczący zespołu), Jadwiga Mendruń, Mariusz Olczyk, Ryszard Sitarczuk, Milena Smykowska; opracowanie tyflokartograficzne Mariusz Olczyk; autor tekstów historycznych i konsultant map Andrzej Dusiewicz – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2020.
  8. Atlas: zamki i twierdze obronne na Kresach dla niewidomych i słabowidzących / autorzy projektu Józef Mendruń, Mariusz Olczyk; zespół redakcyjny Stanisław Kasperec, Anna Kołowiecka, Józef Mendruń (przewodniczący Zespołu), Jadwiga Mendruń, Mariusz Olczyk, Ryszard Sitarczuk, Milena Smykowska; opracowanie tyflokartograficzne Mariusz Olczyk; autorzy tekstów historycznych i konsultacja map Krzysztof Gutowski – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2020.
  9. Atlas: Armia generała Andersa dla niewidomych i słabowidzących / autorzy projektu Józef Mendruń, Mariusz Olczyk; zespół redakcyjny Piotr Komoda (przewodniczący Zespołu), Izabela Galicka, Stanisław Kasperec, Paweł Miąsik, Mariusz Olczyk, Ryszard Sitarczuk; opracowanie tyflokartograficzne Mariusz Olczyk; autorka tekstów historycznych i konsultacja map Agnieszka Knyt; redakcja merytoryczna Stanisław Kasperec – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2021.
  10. Atlas: Polska droga do wolności dla niewidomych i słabowidzących / autorzy projektu Józef Mendruń, Mariusz Olczyk; zespół redakcyjny Piotr Komoda (przewodniczący zespołu), Izabela Galicka, Stanisław Kasperec, Paweł Miąsik, Mariusz Olczyk, Ryszard Sitarczuk; opracowanie tyflokartograficzne Mariusz Olczyk; autorzy tekstów historycznych i konsultacja map Krzysztof Gutowski; redakcja merytoryczna Stanisław Kasperec – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2021.
  11. Aglomeracja warszawska: mapa ogólna 1:150 000 / oprac. tyflokartogr. Magdalena Polak i Mariusz Olczyk – Warszawa; Miasto Stołeczne Warszawa, 2008.
  12. Jak przygotować niewidome dziecko do nauki Brajla: przewodnik dla rodziców i nauczycieli / pod redakcją Małgorzaty Paplińskiej – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabo Widzących „Trakt” , 2012.
  13. Widzący niewidomym: bezinteresowni, zaangażowani, oddani / pod red. Józefa Szczurka – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2009.
  14. Pismo Braille’a: z tradycją w nowoczesność / pod redakcją Małgorzaty Paplińskiej – Warszawa; Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, 2016. – 2 szt.

Zapraszamy do wypożyczania, a Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” serdecznie dziękujemy za ten wyjątkowy podarunek.

Z pozostałymi wydawnictwami fundacji można zapoznać się na stronie internetowej www.trakt.org.pl