Nasz kolega uhonorowany odznaką „Przyjaciel Niewidomych”

W dniu 28 września 2023 r. w MDK w Lubaczowie odbyły się uroczyste obchody Dnia Białej Laski, święta osób niewidomych i słabowidzących, podczas którego organizatorzy przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez jakichkolwiek ograniczeń.

Celem głównym Dnia Białej Laski jest przedstawienie zarówno opinii publicznej, jak też rządom i władzy samorządowej lokalnej problematyki osób dotkniętych brakiem lub uszkodzeniem wzroku. Dzień ten jest także okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy szczególnie angażują się w pracę na rzecz lokalnego środowiska. Wśród osób, które w tym roku zostały wyróżnione Honorową Odznaką „Przyjaciel Niewidomych” znalazły się pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie Anna Hass i Magdalena Wawrów oraz nasz biblioteczny kolega – Krzysztof Probola.

W uzasadnieniu Prezes PZN Koło Lubaczów Zygmunt Florczak napisał:
Pan Krzysztof Probola, to niezwykle uzdolniony i kontaktowy pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Jego działania podporządkowane są temu, aby MBP była przyjazna ludziom z dysfunkcją wzroku. Okazał się być niezwykle potrzebnym i wręcz niezbędnym w przełamywaniu problemów dla redagującego środowiskowe pismo redaktora poprzez to, że wykonywał niezbędne informatyczne graficzne prace, których nie umiał zrobić, ani wykonać wspomniany funkcyjny; pomagał dopracować niektóre stworzone przez niego okładki i – przede wszystkim – przyuczał w rozwiązywaniu niektórych graficznych problemów, co potem było i jest wykorzystywane przez redagującego „Przewodnik” po dziś dzień”.

Naszemu koledze i pozostałym osobom odznaczonym gratulujemy, a całemu środowisku osób niewidomych i słabowidzących życzymy, wszelkiej pomyślności, wytrwałości w przezwyciężaniu trudności, dużo zdrowia i codziennego uśmiechu. Życzymy, aby świat był coraz bardziej przyjazny i otwarty na osoby z dysfunkcją narządu wzroku.