W piątek (22 listopada 2024) w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Państwem Januszem i Justyną Grechutami, podczas którego autorzy opowiadali o procesie powstawania ich najnowszej książki pt. „Hugo von Wattmann-Maëlcamp-Beaulieu, Baron z Rudy Różanieckiej (1876–1946)”.
Książka rzuca nowe światło na postać jednego z największych ziemian w II Rzeczypospolitej – barona Hugo von Wattmanna. Autorzy odkryli wiele nieznanych dotychczas faktów dotyczących życia i działalności tego nietuzinkowego człowieka. Baron był nie tylko zamożnym ziemianinem, ale również aktywnym działaczem społecznym i politycznym mocno zaangażowanym w rozwój gospodarczy Galicji i ziem II RP.
Książka przedstawia jego aktywność na polu agronomii – od uprawy i hodowli aż po przetwórstwo i rybactwo, a także zainteresowania przemysłem. Wattmann uchodził za wizjonera i nowatora, wprowadzającego nowoczesne metody zarządzania, dzięki którym Ruda Różaniecka stała się jednym z najprężniej rozwijających się majątków ziemskich. Zajmowała 70. miejsce w Polsce i 1. w regionie.
Janusz i Justyna Grechuta podkreślali, że praca nad książką wymagała wielu godzin poszukiwań archiwalnych, rozmów z żyjącymi potomkami rodziny barona, zapoznania się z licznymi opracowaniami i artykułami, a także pozyskania dokumentów i fotografii. Efektem tego wysiłku jest portret von Wattmanna, który pozwala lepiej zrozumieć jego motywacje i wpływ na ówczesne wydarzenia polityczne i społeczne.
Podczas spotkania autorzy zachęcali nas do sięgnięcia po ich książkę i poznania fascynującego życia barona Hugo von Wattmanna. Człowieka z „krwi i kości”, z licznymi zaletami, ale też wadami, który był surowym i twardym pracodawcą, sumiennym i obowiązkowym.
Ta publikacja z pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy z zakresu historii Polski i regionu. Pozwoli także poznać postacie, które miały znaczący wpływ na dzieje Rudy Różanieckiej i jej okolic.