Image default

W czwartek (17 listopada 2022) gościem naszej biblioteki była Anita Ponikło z Fundacji Znak z Krakowa, która podczas spotkania z bibliotekarzami opowiadała o permakulturze.

Permakultura zakłada, że nasz ogród powinien być zbliżony do naturalnego ekosystemu. Jest to bardzo ważne właśnie teraz, kiedy następuje degradacja gleby, a coraz większą ilość ziemi zaczynają zajmować miasta, wybetonowane i puste od roślin przestrzenie. Zakładanie zielonych ogrodów, prowadzonych w zgodzie z naturą ma dla naszego otoczenia istotne znaczenie, gdyż ogród taki cechuje bogactwo gatunków roślin i zwierząt.

Decydując się na założenie grządek permakulturowych w naszym ogrodzie rezygnujemy z plewienia, przekopywania, podlewania i pozwalamy działać naturze. Na początku musimy włożyć w ogród trochę pracy, ale po kilku sezonach, zaczynamy już tylko czerpać z dobrodziejstw natury, bez konieczności ciężkiej pracy. Wykorzystujemy zachodzące w naturze procesy, a zwłaszcza dobroczynne działanie organizmów glebowych. Dzięki temu nasza gleba jest zdrowa i może wydawać obfite plony.

Spotkanie z panią Anitą dawało nam możliwość skorzystania z jej wiedzy i doświadczenia oraz wymienienia spostrzeżeń i opinii na temat tworzenia ogrodu permakulturowego.

Powiązane:

Skip to content