Czytelnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dorosłych

Akcja Żonkile 2021 w naszej Bibliotece!

19 kwietnia 2021 r. obchodzono 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasza Biblioteka, jak co roku dołączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej to powstanie. Na naszej stronie internetowej oraz Facebooku przedstawiono specjalną ofertę edukacyjną. Były to opowiadania, filmy i słuchowiska opracowane przez Muzeum Historii Żydów POLIN.

Jeden z pakietów adresowany był do uczniów klas 1-3. Dla tej grupy wiekowej powstały dwa opowiadania. Jedno z nich pt. „Pamięć drobinek” autorstwa Zofii Staneckiej opowiada o historii leśnej społeczności, której członkowie wzajemnie się o siebie troszczą i pomagają w trudnych sytuacjach. Kolejne to „Historia z pewnej ulicy” autorstwa Justyny Bednarek. Autorka opisuje w nim grupę przyjaciół, mieszkających przy ulicy Magnolii, gdzie splatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny.

Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Ukazano w nim losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny, które poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa. Dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych zaprezentowano film “Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Opowiada on historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.

Materiały edukacyjne wykorzystane w akcji Żonkile skierowane są także do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Filmy posiadają audiodeskrypcję oraz napisy. Opowiadania przybrały zarówno formę e-booków jak i słuchowisk.

Ponadto MBP w Lubaczowie przyłączając się do obchodów 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim przygotowała wystawę książek pt. „Getto warszawskie” poświęconych tej tematyce. Na ekspozycję składają się publikacje opisujące warunki w jakich toczyło się życie codzienne w getcie warszawskim oraz powstanie warszawskie, jego przyczyny, przebieg i klęskę. Zwierają one wspomnienia, pamiętniki osób, które były świadkami tamtych wydarzeń, opisy akcji zbrojnych, ukazują sylwetki zarówno bohaterów jak i oprawców. Wszystkie prezentowane książki znajdują się w zbiorach biblioteki (w Wypożyczalni i Czytelni dla Dorosłych). Są wśród nich m.in. pozycje autorstwa Marka Edelmana, ostatniego dowódcy powstania, Hanny Krall, czy Kazimierza Moczarskiego. Wiele z nich zostało podarowanych naszej instytucji przez Sławę Przybylską.

W poniedziałek (19 kwietnia) wszystkim osobom, które odwiedziły Bibliotekę rozdawane były papierowe żonkile będące symbolem pamięci o bohaterach powstania, wyrażające także nadzieję oraz szacunek. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.