Czytelnia dla Dorosłych

Zajęcia edukacyjne – Historia 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich

W dniach 7, 8, i 12 października 2021r. w Czytelni MBP odbywały się zajęcia edukacyjne skierowane do młodzieży ze szkół podstawowych i średnich z terenu Lubaczowa, które prowadził Dariusz Sałek, adiunkt Muzeum Kresów w Lubaczowie. Były to kolejne wydarzenia związane z odsłonięciem na ścianie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej muralu poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich.

W zajęciach uczestniczyła młodzież z klas VIII Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2, a także klas III Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół w Lubaczowie. Uczniowie poznawali historię 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, który był rekrutowany z obrońców Lwowa – Orląt Lwowskich. Dowiedzieli się jak długo żołnierze stacjonowali w Lubaczowie, gdzie zlokalizowane były koszary, jak wyglądało ich umundurowanie i uzbrojenie. Dariusz Sałek mówił także o życiu codziennym w garnizonie, o tym jak organizowano poligony, manewry i ćwiczenia wojskowe, defilady, szkolenia itp. Podkreślał, że obecność żołnierzy w naszym mieście miała duże znaczenie, gdyż pozytywnie wpływała na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a ponadto powodowała ożywienie gospodarcze, społeczne i kulturalne Lubaczowa i okolic. Żołnierze uczestniczyli we wszystkich uroczystościach wojskowych i świętach państwowych. Wśród rekrutów byli zarówno Polacy, jak i Ukraińcy i Żydzi. Przysięgę od żołnierzy odbierali nie tylko ich dowódcy, ale też duchowni wyznania rzymskokatolickiego, prawosławnego i mojżeszowego. Wielokulturowość powodowała, że Wojsko Polskie w okresie II RP oparte było na tolerancji, wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Ostatnim dowódcą pułku był Franciszek Herzog, dowodził lubaczowskimi żołnierzami podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Ich szklak bojowy wiódł w kierunku Przemyśla, a następnie Lwowa. Ostatnią swoją bitwę pułk stoczył pod Boratyczami pod Lwowem, gdzie został rozbity.

Zajęcia były wydarzeniami związanymi z odsłonięciem muralu – ściennego pomnika poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich. Pułk ten na stałe wpisał się w historię Lubaczowa, proces odzyskania niepodległości oraz kształtowania i obrony granic odrodzonego państwa polskiego (1918-1920). Mural powstał w szerszym kontekście działań samorządu województwa na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa Kresów. Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. Jest ono częścią kolejnej edycji projektu pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Dzieło autorstwa Rafała Roskowińskiego to efekt współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Miejską Biblioteką Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gminą Lubaczów.