English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności

Zainspirowała ich biblioteka!!!

Lubaczowska biblioteka- miejsce inspiracji wielu grup czytelników. To właśnie piątek 13 maja był tego dowodem. I choć dla jednych piątek i 13 mógłby okazać się pechowym, dla naszych czytelników- bohaterów tego dnia- okazał się konstruktywny i pozostanie w pamięci na bardzo długo.

DSC_0038

Do Tygodnia Bibliotek grupa czytelników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lubaczowie przygotowywała się już od kilku miesięcy. Pod czujnym okiem swoich opiekunów, młodzi ludzie szlifowali teksty do „Czerwonego Kapturka” . Zamysł organizatorów był taki, aby niepełnosprawne dzieciaki otworzyły się na innych i stworzyły niezapomniane role do bajki Charles’a Perrault’a.

Pomimo tego, że praca była ciężka i kolejne dni zdjęciowe przynosiły pot i łzy, to efekt tej niezapomnianej przygody z filmem przerósł oczekiwania wszystkich, zarówno samych aktorów, ich opiekunów oraz rodziców, którzy nie kryli dumy ze swoich pociech. Premiera filmu, która odbyła się w piątkowe przedpołudnie Tygodnia Bibliotek 2016 udowodniła, że biblioteka i czytanie książek, parafrazując słowa przysłowia, „łagodzi obyczaje”, a dobrze dobrana lektura inspiruje do wspaniałych działań. Niepełnosprawne dzieci przełamały swoje bariery, przekroczyły swoje ograniczenia i udowodniły, że zajęcia w bibliotece dają inspirację i mogą prowadzić do realizacji marzeń, wydawałoby się niemożliwych do ich spełnienia.

Na piątkową premierę „Czerwonego Kapturka” zostali zaproszeni także uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. św. Józefa w Oleszycach, którzy sprezentowali lubaczowskiej bibliotece trzy bajki multisensoryczne wykonane w ramach terapii zajęciowej w pracowni krawieckiej. Dzięki darowi serca uczestników i opiekunów WTZ z Oleszyc, MBP w Lubaczowie będzie miała możliwość poszerzenia swojej oferty w ramach zajęć biblioterapeutycznych, co być może zachęci innych czytelników do szukania inspiracji w interesującej lekturze ze zbiorów naszej biblioteki. Na zakończenie MBP przygotowała lekcję pokazową z zakresu biblioterapii wykorzystując formę japońskiego teatru Kamishibai. Przedstawiony Rower Walentynki zintegrował dzieci z SOSW i uczestników WTZ, pokazując jednocześnie, że warto pomagać innym, bo przekazane dobro wraca do nas ze zdwojoną mocą.

Czas płynął, a piątek się jeszcze nie skończył…

Ok. godz. 17 do Wypożyczalni dla Dorosłych zaczęli przybywać goście na gawędę o czasie autorstwa naszej zaprzyjaźnionej czytelniczki. Pani Władzia Wiśniowska szukając inspiracji w zasobach naszego księgozbioru, wyłuskała najlepsze teksty prozy, wierszy i piosenek o upływającym czasie.

DSC_0059

Gawęda była wspólnym dziełem młodszych i starszych czytelników, którzy prezentowali przygotowane teksty. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu autorki programu, uczestnicy wieczornego spotkania dowiedzieli się wielu informacji o czasie, kalendarzach i zegarach. Mimo niesprzyjającej pogody, pochmurnego nieba i nawracających opadów deszczu, „rozpalone” w bibliotece ognisko rozgrzało atmosferę.

Niewątpliwie dodatkową atrakcją dla najmłodszych był pięknie podświetlony globus z trasą Fileasa Fogga z powieści Juliusza Verne’a. Francuski pisarz prawdopodobnie zafascynowany wprowadzeniem w 1878r. Międzynarodowej Linii Zmiany Daty, dla wytłumaczenia i zrozumienia trudnego pojęcia czasu na Ziemi, stworzył podróżniczą powieść pełna przygód pt. „W 80 dni dookoła świata”. Spotkanie z czasem w bibliotece upłynęło bardzo szybko, nawet nie zauważyliśmy jak bardzo… W zadumie wszyscy wysłuchaliśmy starych utworów wykonanych na gitarze przez Panią Annę Kabat. Niektórzy wspominali swoje młodzieńcze lata….

Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali :

„… Choć wspaniała to biesiada,

dłużej być tu nie wypada,

czas do domu, czas, już wołają nas…”

I to był znak, że wszystko co dobre, musi się kiedyś skończyć.

Po raz kolejny, my bibliotekarze oraz nasi czytelnicy, udowodniliśmy, że biblioteka to miejsce naszych inspiracji… Każdy kto tu zajrzy, znajdzie coś dla siebie!

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.