English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

„Z księdzem na Gibraltar” – spotkanie z ks. Witoldem Bednarzem

26 listopada w Czytelni dla Dorosłych odbyło się spotkanie z ks. Witoldem Bednarzem, autorem książki „Z księdzem na Gibraltar”.

Ksiądz Witold Bednarz na co dzień jest kapelanem w zakładzie karnym w Hrubieszowie. Lubi chodzić na Ekstremalne Drogi Krzyżowe i pomagać w Szlachetnej Paczce. Jego pasją jest mówienie przy każdej okazji, że Bóg jest dobry.

Podczas spotkania w MBP opowiadał o swoich rowerowych przygodach. Uczestniczący w spotkaniu młodzi ludzie z lubaczowskich szkół podstawowych dowiedzieli się, że swój pierwszy rower – Wigry 3 – ksiądz Witold dostał na I Komunię Świętą i to na nim pokonywał pierwsze trasy. W 2015 roku podjął się samotnej wyprawy na Nordkapp do najdalej wysuniętego na północ punktu Europy. Zrobił wtedy ok. 5000 km. Po drodze odwiedził wioskę świętego Mikołaja. Celem jego kolejnej wyprawy również była Skandynawia, a konkretnie góra Kjerag, obok której znajduje się najsłynniejszy i najbardziej charakterystyczny kamień Norwegii – Kjeragbolten. Zaklinowany jest on pomiędzy dwoma skalnymi ścianami i owiany wieloma mrożącymi krew w żyłach opowieściami. Wejście na Kjeragbolten było dla księdza sporym wyzwaniem, gdyż ma lęk wysokości.

Obecnie ksiądz Bednarz nie wyobraża sobie wakacji bez wypraw rowerowych. W tym roku pojechał na Gibraltar. Miał do pokonania 4300 km w 25 dni. Jego podróży przyświecał szczytny cel jakim było zebranie pieniędzy na leczenie małej Zuzi, która urodziła się w 33. tygodniu ciąży z wieloma wadami: oddechową, niewydolnością krążeniową, niewydolnością nerek, ogólnym obrzękiem całego ciała spowodowanym chorobą hemolityczną, zaburzeniami w układzie hemostazy, trombocytopenią. Jakby tego było mało, po trzech tygodniach dostała wylewu krwi do mózgu. Ma dziecięce porażenie mózgowe i niedowład lewej strony ciała. Ksiądz chciał pokazać rodzicom, że nie są sami w swoich zmaganiach i pozyskać pieniądze na leczenie dziewczynki. Udało mu się to. Zebrał sporą sumę tj. ponad 40 tys. zł.

Zbiórka funduszy trwa nadal. Ksiądz Witold Bednarz napisał książkę pt. „Z księdzem na Gibraltar”, która jest jego pamiętnikiem z podróży, dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest dla Zuzi.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.