Aktualności, Minione wydarzenia

XVIII Tydzień Bibliotek – Znajdziesz mnie w bibliotece!

Już po raz osiemnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach od 8 do 15 maja 2021 r., Tydzień Bibliotek – ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, a także zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece”, którego autorką jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP.

Autorka wyjaśnia, że tegoroczne hasło jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury. Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Znajdziesz mnie w bibliotece, dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim online, konferencji, warsztacie szkoleniowym, czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej (np. fotografie, urwane i odkryte wątki genealogiczne, bądź starodruk dzięki konserwacji i digitalizacji przywrócone czytelnikowi) lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej.

Ponadto na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich czytamy:

Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie semantyczną lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. W przeciwieństwie do dotychczasowych haseł promujących „Tydzień Bibliotek”, to hasło jest silnie upodmiotowione, nie ma w sobie zbędnego patosu, który wynosi przestrzeń biblioteczną do poziomu pomnikowej instytucji kultury, w której wypada być, aby poczuć się częścią kolektywnego spełnienia, zbiorowego uczestnictwa w kulturze. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia, wręcz w sposób naturalny przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek, którzy biegną w to jedno jedyne miejsce, gdzie mogą odnaleźć, spotkać, przyjaciela, przyjaciółkę, gdzie czeka na nich ktoś ważny, najważniejszy w określonej chwili, może nawet przygoda, albo miłość życia.

Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” zawiera w sobie także pewną nieorganiczność wynikającą z ogromnej metaforyki, w której można rozczytać nie tylko swoje potrzeby, ale wręcz swoje pragnienia i marzenia o przeżyciu czegoś pięknego, niezwykłego, a zarazem obecnego w codziennym doświadczeniu, w którym gdzieś, dokądś biegniemy, ale nikt nie odwrócił się do Nas i nie krzyknął, nie wyszeptał: „Znajdziesz mnie w bibliotece”. A ten krzyk, czy też szept, brzmi, mógłby brzmieć, jak kolejny tytuł filmu Woody Allena, kolejny tytuł książki Gabriela Garcii Marqueza, albo piosenki Dawida Bowie, więc może warto tym razem nakręcić krótki film o kimś kto biegnie do biblioteki, aby znaleźć kogoś, coś, a może tak naprawdę siebie pośród innych ludzi, bo przecież biblioteka to miejsce, gdzie zawsze kogoś znajdziesz, wystarczy chcieć.

Krzysztof Dąbkowski, członek Prezydium ZGSBP

W dniu 3 marca 2021 roku odbyło się posiedzenie Jury Konkursu na plakat promujący XVIII edycję ogólnopolskiego programu „Tydzień Bibliotek”, odbywającego się w dniach 8-15 maja 2021 r. pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Jury przewodniczył Andrzej Tomaszewski, znawca architektury książki, grafik, typograf.

Decyzją Jury zwycięzcą konkursu został plakat Katarzyny Stanny.

Uzasadnienie: Obraz smartfona, będącego absolutnie niezbędnym narzędziem społecznej komunikacji młodych osób, skierowany jest do konkretnego odbiorcy treści plakatu. Tzw. tapeta ekranu to znany wizerunek Gutenberga, który świadczy o przywiązaniu właściciela smartfona do świata druku i papieru. Nawet wówczas, gdy odbiorca nie rozpoznaje na portrecie Ojca Drukarstwa, widzi realistycznie przedstawioną historyczną postać. Obraz ten jest dla nadawcy komunikatu (informacji na afiszu) symbolem jego miejsca w Gutenberg-Galaxis. Dzięki temu przekaz o spotkaniu w bibliotece jest wiarygodny. Plakat wyraźnie łączy dwa podstawowe środki przekazu: elektroniczny i tradycyjny analogowy.

W tym roku po raz kolejny mierzymy się z organizacją Tygodnia Bibliotek w pandemii i chociaż rok temu życzyliśmy sobie m. in. szybkiego powrotu do normalności, to niestety jeszcze chwilkę musimy na nią poczekać. Tydzień Bibliotek to nasze wspólne święto: bibliotek, bibliotekarzy, czytelników i miłośników książek. To czas, w którym pomimo epidemii pozostajemy razem, pozytywnie „zaczytani”…

Zapraszamy do wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek 2021 r.

1. Kiermasz książek on-line

2. Wystawa „Znajdziesz mnie w bibliotece”

3. Akcja „Odjazdowy Bibliotekarz”- … jedziemy osobno dla wspólnego czytania

4. Książka niespodzianka”- znajdziesz ją w bibliotece! – akcja promująca czytelnictwo (dla wszystkich czytelników, którzy w dniach 10-15 maja odwiedzą naszą bibliotekę czekają książki upominki zapakowane w szary papier. Tak przygotowane prezenty mają na celu promocję wszystkich gatunków literackich w wśród naszych czytelników).

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.