XII Kongres Obywatelski – Partnerska i wspólna Polska

„Partnerska i wspólna Polska – szacunek- uczciwość- współpraca” to hasło tegorocznego XII Kongresu Obywatelskiego, którego głównym organizatorem był Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia.

Sesję plenarną „Idea partnerskiej i wspólnej Polski” rozpoczął dr Jan Szomburg – Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, inicjator Kongresu Obywatelskiego, który tradycyjnie przywitał wszystkich uczestników Kongresu oraz przedstawił jego idee.

Kolejne wystąpienia to „Od konfliktu, przez zrozumienie i przebaczenie do współpracy” Wandy Traczyk- Stawskiej, strzelca, łączniczki w Powstaniu Warszawskim, przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, której wystąpienie obecni na Kongresie przyjęli z owacjami na stojąco. Nad tym czy i dlaczego potrzebujemy partnerskiej Polski i jak ją budować zastanawiał się prof. Andrzej Leder z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, natomiast idee partnerskiego państwa przedstawił Paweł Musiałek, Członek Zarządu Klubu Jagiellońskiego.

Podczas sesji rozpoczynającej Kongres nad wzywaniami partnerstwa w różnych sferach życia dyskutowali także prof. Krystian Jażdżewski z Centrum Nowych Technologii UW, Laureat „Biznesowego Oskara” za opracowanie unikalnej metodologii testów genetycznych oceniających ryzyko zachorowania na raka (Partnerstwo na rzecz wczesnego wykrywania raka w Polsce), Agnieszka Wojciechowska, kapitan straży pożarnej, mistrzyni i rekordzistka świata World Police and Fire Games (Partnerstwo w zespole), dr Aleksandra Przegalińska , filozof, wykładowca Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym w Akademii Leona Koźmińskiego (Automatyzacja jako społeczna szansa i wspólne wyzwanie), Ewa Kipta, Wiceprezes Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji (Partnerstwo na rzecz przestrzeni) oraz na zakończenie tej części Aleksander Doba, podróżnik, zdobywca, pierwszy człowiek, który trzykrotnie przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk (Poczucie własnej wartości i pozytywne nastawienie warunkiem dobrego partnerstwa przy realizacji dużych projektów).

Kolejnym punktem Kongresu były spotkania w dziewięciu sesjach tematycznych. Bibliotekarze uczestniczyli w debacie „Rozwój lokalny oparty na partnerstwie”, której moderatorem był Jacek Królikowski, Prezes Zarządu FRSI. Podczas sesji nastąpiła także prezentacja raportu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, który stanowił podsumowanie trzyletniej edycji projektu debat lokalnych realizowanych we współpracy z FRSI pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podziękowania organizatorom debat, w tym także naszej bibliotece wręczyli: w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy prof. Marek Rymsza doradca społeczny Prezydenta RP oraz Małgorzata Stompór, członek Zarządu IBnGR, organizator Kongresu Obywatelskiego.

O rozwoju lokalnym opartym na partnerstwie dyskutowali: Marcin Skrzypek, działacz społeczno- kulturalny w Lublinie, TTN Ośrodek Brama Grodzka (Jak wyzwolić mądrość roju?), Artur Celiński, Res Publica (Poziome i pionowe partnerstwo na rzecz rozwoju Polski lokalnej) oraz Grzegorz Molewski, koordynator Kina za Rogiem (Partnerstwo zaczyna się od zrozumienia lokalnej specyfiki). Głos w sprawie zabrali także praktycy: Grażyna Szafraniak, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego oraz Małgorzata Dąbrowska, sołtyska wsi Bończa, liderka, członkini Lokalnego Partnerstwa PAFW zawiązanego wokół projektu „Jabłkowa Warka- Owoc naszej Pasji”.

Na zakończenie Kongresu Obywatelskiego wspólnie z panelistami: prof. Tomaszem Szlendakiem, Dyrektorem Instytutu Socjologii UMK w Toruniu, Krzysztofem Zanussim, reżyserem, Iloną Łepkowską, scenarzystką oraz dr. hab. Rafałem Wiśniewskim, prof. UKSW, Dyrektorem Narodowego Centrum Kultury debatowaliśmy o „Partnerstwie kultury wysokiej i popularnej na rzecz rozwoju świata wartości Polaków”.

Uczestnicy Kongresu po raz kolejny udowodnili, że chociaż działamy w różnych branżach, reprezentujemy różne środowiska, mamy odmienne poglądy polityczne i reprezentujemy różne pokolenia, to myśląc o rozwoju naszej ojczyzny potrafimy ze sobą rozmawiać.