English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności

XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek należy już do historii…

4
Fot. MBP Lubaczów

Fot. MBP Lubaczów

Zakończył się XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, święto bibliotekarzy, czytelników i miłośników książek.

Nasze tegoroczne działania ukierunkowane były na hasło „Czytanie łączy pokolenia”.
I rzeczywiście łączyło… Zarówno gawęda, organizowana podczas Nocy Bibliotek, wspólnie z harcerzami seniorami, jak i odjazdowy wyjazd rowerowy, poprzedzony widowiskowym pokazem akrobacji rowerowych Pana Krystiana Herby, przepiękną trasą wokół Lubaczowa, połączył różne pokolenia czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej oraz Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. I chociaż pogoda była „w kratkę”, to jednak udowodniliśmy, że nie straszny nam deszcz i burze, bo miłość do książek jest większa i przełamuje wszelkie bariery.

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek nawiązywało także do ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014- 2020, którego celem jest nie tylko rozwój i promocja czytelnictwa, ale także, a może przede wszystkim, poprawa społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. W tym Tygodniu nie zapomnieliśmy także o Oskarze Kolbergu, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Zaprosiliśmy do Biblioteki Panią Monikę Jezuit, która na ludową nutkę śpiewała i czytała dzieciom bajki. W tym dniu wystąpili także mali artyści w tradycyjnych strojach krakowskich.

Dla koneserów literatury, w ramach projektu Instytutu Książki Dyskusyjne Kluby Książki, zorganizowane zostało spotkanie autorskie z Panią Romą Ligocką, której autobiograficzna książka „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” przyniosła jej wielką sławę, a przetłumaczona na 22 języki (ostatnio także na chiński), stała się międzynarodowym bestsellerem.

Tydzień Bibliotek 2014 już zakończyliśmy. Szkoda, że trwał tak krótko… za krótko… Parafrazując słowa jednej z bibliotekarek, która prowadziła warsztaty „Wiosenny Ogród Dobrych Słów”, nawołujemy do pokochania literatury, gdyż czytanie uczy myślenia i pięknego wyrażania się. Jeżeli umiłowanie literatury będziemy przekazywać swoim dzieciom i wnukom, to Nasze „…kwiaty pięknych zwrotów będą pachniały tak mocno, że ich woń dotrze do wszystkich ludzi, nawet daleko… daleko, poza granicami, wprawiając ich w pogodny nastrój. Wtedy świat będzie bardziej kolorowy, pachnący i radosny!”

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Bez współpracy bibliotekarzy, organizacji pozarządowych, jednostek organizacyjnych miasta i powiatu oraz ludzi dobrej woli nie udałoby się zrealizować, tych wszystkich, cudownych działań, dających wiele radości naszym czytelnikom, a nam, bibliotekarzom jeszcze więcej satysfakcji.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do naszych sponsorów:

Gminy Miejskiej Lubaczów, Powiatowego Banku Spółdzielczego w Lubaczowie, Kasy Stefczyka o/Lubaczów, Kresowej Osady, Agro-Malu, Zakładu Rzeźniczo – Masarskiego Roman Dubiel, Księgarni „Nova”, Księgarni „Aneks”, MSSCh w Lubaczowie.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy naszym czytelnikom za ten wspólnie spędzony Tydzień Bibliotek i już dziś zaczynamy myśleć o przyszłorocznym…