English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu – spotkanie z Simonem Lavee Łukawieckim

W dniu dzisiejszym w ramach XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w MBP odbyło się spotkanie autorskie z Simonem Lavee Łukawieckim, autorem książki pt. „Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”. Opisuje w niej wojenne losy swego ojca – Mundka, który dowodził grupą partyzantów ukrywających się w lasach na terenach południowej Galicji.

Nasz gość z Izraela opowiadał licznie zebranej młodzieży z lubaczowskich szkół (Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół, Szkoła Podstawowa Nr 2) o tym, jak dotarł do Lubaczowa i tu szukał swoich korzeni i o tym, jak zrodził się pomysł napisania książki o ojcu, o rodzinie i o lubaczowskich Żydach. W trakcie II wojny światowej jego ojciec Edmund Łukawiecki uznał, że jedyną szansą na ocalenie jest przystąpienie do partyzantki. Opiekę nad jego rodziną i innymi lubaczowskimi Żydami sprawował w tym czasie właśnie Józef Kulpa.

W czasie spotkania Simon wiele razy podkreślał ogromną wdzięczność zwłaszcza dla Józefa Kulpy, który został pośmiertnie odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Medal odebrali wnukowie Pana Józefa.

Simon zakończył stwierdzeniem, że wojna jest straszna, przynosi rzeczy i okrucieństwa, których nie chcielibyśmy na pewno poznać.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.