Czytelnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dorosłych

„X Muza na Kresach” wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego

W czwartek (16 września) w bibliotece gościł Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Spotkanie było jednym z wielu wydarzeń realizowanych przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów przy współpracy z MBP w Lubaczowie pod nazwą „Moje Kresy – wspomnienia mieszkańców powiatu lubaczowskiego”.

Tomasz Kuba Kozłowski jest ekspertem i popularyzatorem historii Kresów. Wielokrotnie gościł w bibliotece, poruszając różnorodne tematy zawiązane z historią Kresów.

Zgromadzonej publiczności przedstawił wykład zatytułowany „X Muza na Kresach”, który był doskonałą okazją do poznania zapomnianego świata kresowego kina.

Uczestnicy spotkania odwiedzili wspaniałe sale kinowe Lwowa i Wilna. Prelegent przedstawił także sylwetki ludzi kina, wybitnych aktorów oraz aktorek urodzonych na tamtych terenach. Wśród nich znaleźli się m.in. Zofia Batycka, Nina Andrycz, Anna Seniuk czy Adam Brudzisz.

Całość autor uzupełnił bogatą galerią zdjęć zawartą w prezentacji multimedialnej.

Wydarzenie pod nazwą „Moje Kresy – wspomnienia mieszkańców powiatu lubaczowskiego” realizowane było w ramach zadania z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej i regionalnej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej oraz finansowane z budżetu Gminy Miejskiej Lubaczów.  W ramach tego zadania powstał  również film pod tym samym tytułem, którego premiera odbyła się w lipcu tego roku na lubaczowskim rynku, a w przyszłości realizowane będą jeszcze spotkania z Kresowianami na terenie powiatu lubaczowskiego.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.