English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK

Wystawa – Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia

Wśród patronów 2021 roku, wybranych uchwałami Sejmu i Senatu, znalazł się kardynał Stefan Wyszyński, który w historii Polski zapisał się jako Prymas Tysiąclecia. W dniach 22–23 października mija 55 lat od obchodów Millenium Chrztu Polski w Lubaczowie z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego oraz abpa Karola Wojtyły. Z tej okazji przed budynkiem MBP usytuowano biograficzną wystawę elementarną opracowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia kardynała Wyszyńskiego pochodzące ze zbiorów: Agencji Fotograficznej East News, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej (AIPN), Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego (AIPSKW), Centrum Życia i Rodziny, Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), domeny publicznej i zbiorów prywatnych, a także wybrane cytaty. Ukazują one bogactwo jego osobowości oraz poglądy, myśl filozoficzną, idee, w które wierzył i misję, z jaką realizował swoją kapłańską posługę.

Wystawa przypomina wiele ważnych momentów z życia Prymasa. Na zdjęciach ujęty jest on nie tylko podczas oficjalnych wystąpień, ale także w chwilach zadumy, modlitwy i podczas odpoczynku. Jest ona również zaproszeniem mieszkańców do wspólnego wspominania pobytu Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II w naszym mieście oraz sięgnięcia do publikacji „U stóp Najświętszej Maryi Panny w Lubaczowie” – tekst Adam Łazar, redakcja Wiesław Huk, Krzysztof Stępień, wydanej z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie w roku beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, znajdującej się w zbiorach naszej biblioteki.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.