Czytelnia dla Dorosłych

Wykład Zenona Fajgera, otwarcie wystawy oraz uroczyste podsumowanie II edycji konkursu “Kresowe Wspomnienia”.

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie zorganizowała spotkanie z Zenonem Fajgerem, które odbyło się 8 lipca w MDK w Lubaczowie.

W kwietniu tego roku minęło 80 lat od tragicznych wydarzeń, tj. od rozpoczęcia przez NKWD rozstrzeliwań blisko 22 tysięcy polskich jeńców, którzy trafili do sowieckiej niewoli po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Egzekucje odbywały się w Katyniu, Charkowie i Miednoje. W MDK wysłuchaliśmy referatu oraz obejrzeliśmy wystawę pt. „Katyń zbrodnia która miała być zapomniana”. Wykład poprowadził Pan Zenon Fajger, główny specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Rzeszowie. Mówił o genezie zbrodni, wspominał jej ofiary – osoby, które po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostały po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Byli to głównie oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego i kwiat polskiej inteligencji. Prelegent wyjaśniał dlaczego doszło do „kłamstwa katyńskiego” i kto był jego autorem.

W swoim wystąpieniu nawiązał także do rzezi wołyńskiej, akcji prowadzonej przez UPA, będącej kulminacją trwającej od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach polskich sąsiadów. Rzeź wołyńska to jedno z najkrwawszych wydarzeń w historii naszego kraju. Liczba ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej nie jest dokładnie znana i waha się od ok. 60 tys. do 200 tys. Polaków. Większość z nich zginęło w strasznych męczarniach, wśród nich dzieci, kobiety i starcy. W 2016 r. na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca uchwalono dzień pamięci poświęcony ofiarom tej masakry. To święto obchodzone jest co roku 11 lipca. Dzięki temu coraz więcej ludzi jest świadomych jakiego barbarzyństwa dopuścili się ukraińscy nacjonaliści na Wołyniu. 11 lipca 2020 mija 77 lat od tzw. Krwawej Niedzieli, gdzie oddziały UPA dokonały ataku na 99 polskich miejscowości.

W holu MDK zaprezentowana została wystawa powstała w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja pt. Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana” prezentuje ofiary zbrodni katyńskiej i jej mocodawców. Unikatowe zdjęcia przedstawiają ekshumacje przeprowadzone w Katyniu wiosną 1943 r. oraz w latach dziewięćdziesiątych XX w., kiedy to badano miejsca pochówku polskich jeńców w lesie katyńskim, Charkowie i Miednoje. Wystawa porusza również ważny wątek kłamstwa katyńskiego i prawdy, która ocalała pomimo ponad pięćdziesięcioletniego nakazu milczenia. Ukazuje także formy zachowania i pielęgnowania pamięci o ofiarach zbrodni.

Podczas wczorajszego spotkania nastąpiło także uroczyste podsumowanie konkursu „Kresowe wspomnienia”, którego głównym organizatorem było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie. Konkurs został objęty honorowym patronatem Zenona Swatka- Starosty Powiatu Lubaczowskiego.

Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Woszczak, uczennica Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, przygotowana przez p. Jadwigę Jakieła-Chamiec ze szkoły Podstawowej w Łukawcu za pracę pt. „Bo skąd w nich ta nienawiść…”
Drugie miejsce ex aequo zajęły: Angelika Wójcik ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Oleszycach, pracująca pod kierunkiem p. Tymoteusza Furgały za wspomnienia zebrane pt. „W jeden dzień straciłem szczęśliwe dzieciństwo i rodzinny kraj” oraz Natalia Misztal ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie – opiekun p. Halina Zaniewicz za pracę pt. „Bolesne wspomnienia”.
Trzecie miejsce ex aequo: Magdalena Huk z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie za opowiadanie pt. „Tatarak”oraz Kinga Kinach ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie – opiekun p. Halina Zaniewicz za wywiad pt. „Ja się nie bałam o siebie – historia piekła na ziemi”.
Wszystkie osoby nagrodzone otrzymały upominki oraz nagrody finansowe ufundowane przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Gminę Lubaczów oraz MBP w Lubaczowie.

Protokół komisji konkursowej II edycji konkursu “Kresowe Wspomnienia”

Informujemy, że wystawę można obejrzeć w hallu MDK w Lubaczowie do dnia 17.07.2020, a od 20.07.2020 do 31.07.2020 będzie eksponowana przed budynkiem MBP w Lubaczowie.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *