Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Wieczór z Rzecznikiem w MBP Lubaczów

Wieczór z Rzecznikiem w MBP Lubaczów

Zapraszamy do udziału w spotkaniach filmowych dotyczących praw podstawowych

Spośród 50 chętnych bibliotek z całej Polski Miejska Biblioteka Publiczna z Lubaczowa została przyjęta wraz z innymi 15 instytucjami do udziału w projekcie pn. „Wieczór z Rzecznikiem”, organizowanym przez Fundację  – Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt w MBP realizowany będzie od listopada 2013 do marca 2014 r. i przybierze formę cyklu spotkań.

Projekt „Wieczór z rzecznikiem” jest współfinansowany przez Komisję Europejską (Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości), powstaje we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce. Celem projektu jest upowszechnianie praw obywatelskich, politycznych, ekonomicznych, socjalnych obywateli Europy i osób mieszkających na terytorium Unii Europejskiej. Naszym zamierzeniem jest także przybliżenie treści zawartych w dokumencie będącym zbiorem fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich tj. Karcie Praw Podstawowych UE. W ramach Projektu chcemy promować również rządy prawa Wspólnoty oraz budować poczucie więzi wśród jej obywateli.

W Lubaczowie projekt przybierze formę spotkań, na które składać się będą:

1.      Spotkania filmowe poświęcone prawom podstawowym. Obejmować będzie one projekcję filmu i dyskusję;

2.      Spotkanie pn. „Edukacja zdrowotna w bibliotece” – poświęcone problematyce chorób cywilizacyjnych;

3.      Spotkanie pn. „Wieczór z Rzecznikiem” – w jego ramach uczestnicy będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat praw pacjenta. Odbędzie się również dyskusja z przedstawicielem Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.  Ponadto przygotowane zostaną krótkie, darmowe warsztaty dla wszystkich chętnych, w trakcie których uczestnicy wcielą się w sytuację osób, które próbują dochodzić swoich praw.

Już w listopadzie przystąpimy do realizacji pierwszego punktu programu. Zostaną zorganizowane spotkania filmowe, w których będą mogły uczestniczyć przede wszystkim grupy zorganizowane. Nauczyciele i wychowawcy zainteresowani tą formą przekazywania wiedzy na temat praw podstawowych proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki osobiście lub pod numerem telefonu 16 632 93 50 w. 25  do dnia 20.11.2013 r.

W swojej ofercie zamieściliśmy następujące filmy:

-Most na Wadi – Opis filmu >>

-Przełamując ciszę – Opis filmu >>

– Dziecięcy samorząd – Opis filmu >>

– Święta woda – Opis filmu >>

– Thembi – Opis filmu >>

– Szermierze dla Palestyny – Opis filmu >>

– Szkoła z blachy – Opis filmu >>

Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszamy na stronę internetową www.wieczorzrzecznikiem.pl. Zaznaczamy także, że można wziąć udział w dyskusji, która toczy się na forum. Osoby, które chcą podzielić się swoimi opiniami na temat kwestii związanych z ochroną praw podstawowych zachęcamy do czynnego udziału w dyskursie.

Centrum Edukacji Obywatelskiej