Czytelnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dorosłych

Wernisaż wystawy oraz promocja katalogu „Kresowe wspomnienia”

W piątek (17 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie zorganizowany został uroczysty wernisaż wystawy Kresowe wspomnienia”, którego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów. Wydarzeniu towarzyszyło wydanie katalogu, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w wystawie.

Wystawa zrealizowana została w ramach zadania pn. „Kresowe wspomnienia” i sfinansowana z budżetu Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach otwartego konkursu ofert „Mecenat kulturalny”. Jest poświęcona mieszkańcom powiatu lubaczowskiego, których rodziny pochodzą z Kresów.

Podczas wernisażu o historii swoich rodzin zmuszonych do opuszczenia domów na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1942-1947 opowiadali: Maria Magoń – rodzina Dobrowolskich, Maciej Hypiak – rodzina Hypiaków, Stefania Krupa – rodzina Greniów, Barbara Thieme – rodzina Ruebenbeuer oraz Gutowskich, a także Beata Mikłasz – rodzina Mikłaszów. Zgromadzona publiczność poznała również dzieje pozostałych rodzin, których biogramy zostały umieszczone na wystawie, a są wśród nich rodziny Heleny Joniec z d. Lewko, rodzina Wojciecha Rogowskiego, rodzina Puszków, Hrycaków, Woszczaków, Mamczurów i Maciągów.

Do przygotowania wystawy wykorzystane zostały m.in. wywiady, materiały pokonkursowe z konkursu „Kresowe wspomnienia”, pamiątki rodzinne pochodzące ze zbiorów prywatnych, fotografie, wspomnienia.  Organizatorem wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów, MBP w Lubaczowie oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Tego dnia swoją premierę miał również katalog do wystawy, publikacja która stanowi rozszerzenie i uzupełnienie wiadomości zawartych na wystawie. W katalogu umieszczone zostały prace konkursowe laureatów dotychczasowych edycji m.in. Macieja Hypiaka, Julii Maciąg i Agnieszki Woszczak oraz historie wymienionych wcześniej rodzin, które wypędzone z Kresów, znalazły swój nowy dom w Lubaczowie i okolicach.

W ramach zadania oprócz wystawy planszowej, na stronie internetowej MBP w Lubaczowie zostanie także umieszczona wystawa wirtualna.

Dodatkowo organizatorzy zachęcali mieszkańców powiatu lubaczowskiego do spisywania wspomnień swoich oraz swoich bliskich, którzy pochodzą z Kresów, a którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów rodzinnych w latach 1942-1947.

Wystawa do końca września eksponowana będzie w Lubaczowie. Do 30 października zagości także w dwóch innych gminach położonych na terenie powiatu.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.