English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Oddział dla Dzieci

Warsztaty o Żydach i Żydówkach

W dniu wczorajszym odbył się w naszej bibliotece konkurs „O Żydach i Żydówkach” realizowany przez Program Rozwoju Bibliotek przy współorganizacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji Humanity in Action Polska.

Celem warsztatów jest identyfikacja i weryfikacja powszechnych stereotypów związanych z Żydami i judaizmem oraz poznanie kultury żydowskiej poprzez wybrane święta.

Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy V „b” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie, wraz z którymi realizowaliśmy „Święta żydowskie” według scenariusza z interaktywnej książki przeciw antysemityzmowi pt. „O Żydach i Żydówkach”. Zajęcia rozpoczęliśmy filmikiem z yt „Opowiedz się Miriam”- jest to wypowiedź Marii Szychowskiej, żony rabina z Łodzi, która opowiada o relacjach między Polakami, a Żydami. Następnie dzieci pracowały w trzech grupach: jedna grupa miała zadanie odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących święta Jom Kipur i napisać list z przeprosinami do osoby, którą się skrzywdziło, druga grupa opracowywała święto Rosz Haszana i pisała postanowienia na następny rok, a przed trzecią grupą stało zadanie zbudowania szałasu i zgłębienia święta Sukkot. Po upływie 30 minut grupy kolejno prezentowały efekty swej pracy- dowiedziały się, że Jom Kipur nazywany jest Dniem Pojednania i obchodzony jest we wrześniu lub październiku, że Rosz Haszana jest Żydowskim Nowym Rokiem i inspiruje do zmiany życia na lepsze, a Sukkot upamiętnia biblijną wędrówkę Izraelitów na pustyni po opuszczeniu Egiptu.

Dzieci wspaniale poradziły sobie z wytyczonymi zadaniami, a ponadto znały odpowiedzi na pytania dodatkowe. Wysłuchały także nagrania szofaru z yt oraz śpiewanej modlitwy Kol Nidre, co dodatkowo wprowadziło odpowiedni klimat. Na potrzeby warsztatów w Oddziale dla Dzieci przygotowano wystawę książek i rekwizytów (m.in. menora, szofar, świecznik chanukowy, chamsa, mapy i ulotki przywiezione z Izraela) o tematyce żydowskiej.

Zwieńczeniem zajęć było obdarowanie każdego uczestnika książką „O Żydach i Żydówkach”.

Wyrażamy nadzieję, że zamierzony cel zajęć został osiągnięty, a było nim poznanie kultury ludzi, którzy często żyją obok nas.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.