English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

Uroczyste podsumowanie XXI edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

W piątek (25 stycznia 2019 r.) odbyło się uroczyste podsumowanie XXI edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”. Tegoroczna edycja miała na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pogłębianie znajomości historii regionu z okresu walk o niepodległość i procesów kształtowania się polskiej państwowości na naszym terenie, dokumentowanie przedsięwzięć realizowanych w powiecie lubaczowskim z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość zainaugurował występ artystyczny młodzieży pod opieką Andrzeja Kindrata Dyrektora Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas – Bandrowskiego w Lubaczowie.

Katarzyna Pelc – Antonik Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie serdecznie przywitała wszystkich przybyłych na ogłoszenie wyników gości: przedstawicieli władz samorządowych, młodzież, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz członków jury.

Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli film” Kresowa Niepodległa”, dokumentujący uroczystości rocznicowe organizowane w ramach projektu Kresowa Niepodległa, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Broniewskiego w Lubaczowie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.

W dalszej części programu przystąpiono do podsumowania i ogłoszenia wyników tegorocznej edycji. W tym roku w sumie na konkurs wpłynęły 65 prac (9 historycznych, 40 plastycznych, 16 kompletów zdjęć), przygotowanych pod kierunkiem 26 nauczycieli z 20 szkół z terenu powiatu lubaczowskiego. Autorami prac było 73 uczniów (16 – historycznych, 41 plastycznych, 16 fotograficznych). Zaznaczyć należy, że jedna uczennica – Aleksandra Janczura ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach brała udział w każdej kategorii konkursu. Wyboru nagradzanych prac dokonało profesjonalne jury, osoby niezwiązane z żadną szkołą, bezstronne. Byli to historycy z naszego regionu oraz lokalni plastycy i fotograficy.

W skład komisji historycznej weszli:

Przewodniczący – dr Zygmunt Kubrak – historyk, regionalista miłośnik ziemi lubaczowskiej, emerytowany dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Ryszard Antonik – historyk, emerytowany dyrektor Publicznego gimnazjum nr 2 w Lubaczowie.
Dariusz Sałek – historyk, pracownik Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Po dokonaniu oceny prac i analizie punktacji komisja postanowiła nie przyznawać nagrody głównej.

2 miejsce zdobyła: Natalia Rozner za pracę „ Pomnik Niepodległości” ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu- Zdroju – opiekun Agata Nesterek.
3 miejsce przyznano autorom pięciu prac:
– Justyna Rokosz, Wiktoria
Frącik za pracę „Pokażę Wam jak Polak walczy i umiera” ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach – opiekun Tymoteusz Furgała.
– Karol Kubala, Bartłomiej Knap za pracę „Droga do niepodległości w powiecie lubaczowskim” ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach – opiekun Tymoteusz Furgała.
– Aleksandra Janczura, Joanna Harasymowicz za pracę „Walki o Lubaczów” ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach – opiekun Tymoteusz Furgała.
– Natalia Mróz, Julia Klojzy za pracę „Wojna polsko-ukraińska…” ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach – opiekun Tymoteusz Furgała.
– Karolina Gudz za pracę „Pamiętając o przodkach budujemy naszą przyszłość” ze Szkoły Podstawowej w Starym Dzikowie – opiekun Tadeusz Goch.

Wyróżnienia otrzymali autorzy dwóch prac:
– Norbert Adamczyk, Agnieszka Liwień za pracę „100 rocznica odzyskania niepodległości” ze Szkoły Podstawowej w Cewkowie – Małgorzata Nieckarz
– Milena Wach, Martyna Czerniak za pracę „Nasza Mała Ojczyzna” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie – opiekun Renata Kubrak.

Protokół komisji historycznej XXI edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

W skład komisji plastycznej weszli:

Przewodniczący – Janusz Szpyt – artysta plastyk z Lubaczowa, który przez wiele lat pełnił funkcję instruktora w MDK Lubaczowie.
Stanisław Sobczyk – artysta plastyk, instruktor MDK w Lubaczowie.

Po dokonaniu oceny prac postanowiła nagrodzić następujące:

1 miejsce zdobył Szymon Łoin za pracę wykonaną pod kierunkiem p. Grzegorza Wajsa z Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej.
2 miejsce Sofia Lychman za pracę pt. „Symbol niepodległości. Pomnik w Lubaczowie” wykonaną pod kierunkiem p. Anny Kubrak z Zespołu Szkół w Oleszycach.
3 miejsceGabriela Brzoza za pracę wykonaną pod kierunkiem p. Konrada Morawskiego z Zespołu Szkół w Wielkich Oczach.

Wyróżnienia (równorzędne) otrzymali:
– Gracjan Woźniak za pracę pt. „Pomnik Niepodległości w Nowym Bruśnie” wykonaną pod kierunkiem p. Iwony Pelc-Żurawel z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie.
– Wiktoria Senyk za pracę pt. „Rynek Lubaczowa 1917/1918” wykonany pod kierunkiem p. Konrada Morawskiego z Zespołu Szkół w Wielkich Oczach.
– Patrycja Głuch za pracę pt. „Cmentarz choleryczny w Lisich Jamach” wykonaną pod kierunkiem p. Konrada Morawskiego z Zespołu Szkół w Lubaczowie.
– Julia Juchno za pracę pt. „Karol Sander” wykonaną pod kierunkiem p. Konrada Morawskiego z Zespołu Szkół w Lisich Jamach.
– Aleksandra Janczura za pracę wykonaną pod kierunkiem p. Renaty Kisały ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach.

Protokół komisji plastycznej XXI edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

W skład komisji fotograficznej weszli:

Przewodniczący – Tomasz Michalski – fotograf, miłośnik Roztocza i ziemi lubaczowskiej.
Henryk Wacnik- od wielu lat właściciel studia fotograficznego, fotograf, filmowiec.

Po dokonaniu oceny kompletów zdjęć komisja postanowiła nagrodzić następujące osoby:

1 miejsce – Marcelina Trubas za komplet fotografii pt. „ Pomnik Wolności w Horyńcu Zdroju” wykonany pod kierunkiem p. Lesława Kuchciaka ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu Zdroju.
2 miejsce – Aleksandra Janczura za komplet fotografii pt. „100 lat niepodległości” wykonany pod kierunkiem p. Renaty Kisały ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach.
3 miejsce – Natalia Rozner za komplet fotografii pt. „Pomnik Niepodległości w Płazowie” pod kierunkiem p. Lesława Kuchciaka ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu- Zdroju.

Wyróżnienia (równorzędne) otrzymali:
– Emilia Grabiec za pracę pt. „Cmentarz żołnierzy…”- pod kierunkiem p. Tymoteusza Furgały ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach,
– Konrad Kudyba za pracę pt. „W 100. rocznicę…”– pod kierunkiem p. Justyny Grechuty ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Różanieckiej,
– Jakub Szymeczko za pracę pt. „Obchody stulecia odzyskania niepodległości w Nowym Bruśnie” – pod kierunkiem p. Lesława Kuchciaka ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu Zdroju.

Protokół komisji fotograficznej XXI edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

Jak co roku, również i w tym nagrodzone zostały osoby, które posiadają talent plastyczny i fotograficzny ujawniły go tworząc niezwykłe prace, oraz te, które wykazały się pracowitością i rzetelnością jak również pomysłowością w tworzeniu prac multimedialnych. Najlepsze prace zostały nagrodzone i wyróżnione.

Za najlepsze prace oraz drugie i trzecie miejsce w konkursie historycznym młodzież otrzymała nagrody finansowe za II- 300,00 zł i za III miejsce 200,00 zł. Nagrody głównej nie przyznano. W konkursie plastycznym i fotograficznym młodzież otrzymała nagrody finansowe w wys. kolejno 200,00, 150,00 zł. i 100,00 zł., statuetki, nagrody książkowe oraz kubki promocyjne. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, książki oraz kubki promocyjne.Opiekunowie uczniów otrzymali podziękowania oraz upominki w postaci albumów książkowych.

Kończąc uroczystość dyrektor biblioteki raz jeszcze podziękowała wszystkim za udział w konkursie i zaprosiła do obejrzenia filmiku pt. „Pomnik Niepodległości” tegorocznej laureatki Natalii Rozner ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju.

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu były następujące instytucje:

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie
Urząd Miasta Lubaczów
Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie
Muzeum Kresów w Lubaczowie
Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Narzędzia dostępności