English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych, Konkursy

Uroczyste podsumowanie XX edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

W czwartek (30 listopada 2017) odbyło się uroczyste podsumowanie XX jubileuszowej edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”, który jako jeden z najstarszych w powiecie lubaczowskim niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a od tego roku w związku z reformą szkolnictwa także szkół podstawowych.

Uroczystość zainaugurował, miły artystyczny akcent przygotowany przez Pana Andrzeja Kindrata Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie – występ wokalny Wiktorii Nicpoń.

Następnie dyrektor biblioteki Katarzyna Pelc – Antonik serdecznie powitała wszystkich przybyłych na ogłoszenie wyników gości: przedstawicieli władz samorządowych, młodzież, nauczycieli, dyrektorów szkół, członków jury.

Przez XX lat organizację konkursu wspierało wiele osób. Należy wspomnieć o ś.p. panu Janie Boguszu Dyrektorze MBP, organizatorze pierwszych edycji, ś.p. Panu Romanie Ogryzło pomysłodawcy konkursu, ś.p Panu Marku Janczurze, który przez wiele lat przygotowywał młodzież z Horyńca, ś.p. Mieczysławie Argasińskim, ś.p. Janie Makielu czy zmarłym w tym roku Janie Serafinie. Wszyscy zgromadzeni uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Później uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć film przedstawiający historię konkursu. Znalazły się w nim zdjęcia z wcześniejszych edycji, skany prac, wypowiedzi osób związanych z jego organizacją.

Następnie przystąpiono do podsumowania i ogłoszenia wyników tegorocznej edycji. W tym roku w sumie na konkurs wpłynęły 133 prace (21 historycznych, 75 plastycznych, 37 kompletów zdjęć), przygotowanych pod kierunkiem 24 nauczycieli z 14 szkół z terenu powiatu lubaczowskiego. Autorami prac było 142 uczniów (32 – historycznych, 75 plastycznych, 37 fotograficznych). Zaznaczyć należy, że jedna uczennica – Julia Borowiec ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach brała udział w każdej kategorii konkursu, została laureatką konkursu historycznego (zajęła I miejsce) i została wyróżniona w konkursie plastycznym.

Wyboru nagradzanych prac dokonało profesjonalne jury, osoby niezwiązane z żadną szkołą, bezstronne. Byli to historycy z naszego regionu oraz lokalni plastycy i fotograficy.

Zwycięzka praca Julii Borowiec w kategorii „prace historyczne”.

W skład komisji historycznej weszli:
przewodniczący – dr Zygmunt Kubrak – historyk, regionalista miłośnik ziemi lubaczowskiej, emerytowany dyrektor Muzeum Kresów,
Ryszard Antonik – historyk, emerytowany dyrektor Publicznego gimnazjum nr 2 w Lubaczowie,
Dariusz Sałek – historyk, pracownik Muzeum Kresów
Protokół komisji historycznej XX edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

W skład komisji plastycznej weszli:
przewodniczący – Janusz Szpyt – artysta plastyk z Lubaczowa, który przez wiele lat pełnił funkcję instruktora w MDK Lubaczowie,
Stanisław Sobczyk – artysta plastyk, instruktor MDK w Lubaczowie,
Protokół komisji plastycznej XX edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

W skład komisji fotograficznej weszli:
przewodniczący – Tomasz Michalski – fotograf, miłośnik Roztocza i ziemi lubaczowskiej,
Henryk Wacnik – od wielu lat właściciel studia fotograficznego, fotograf, filmowiec
Protokół komisji fotograficznej XX edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”

Jak co roku, również i w tym nagrodzone zostały osoby, które posiadają talent plastyczny i ujawniły go tworząc niezwykłe obrazy inspirowane zabytkami oraz krajobrazem naszych terenów, te które wykazały się ogromną wrażliwością i uchwyciły piękno naszego regionu w obiektywie oraz te, które wykazały się pracowitością i rzetelnością jak również pomysłowością w tworzeniu prac multimedialnych. Najlepsze prace zostały nagrodzone i wyróżnione.

Tegoroczna edycja była edycją jubileuszową, dlatego też organizatorzy starali się, aby nagrody były odpowiednie. Za najlepsze prace oraz drugie i trzecie miejsce w konkursie historycznym, plastycznym i fotograficznym młodzież otrzyma nagrody finansowe w wysokości kolejno: 400,00, 300,00 zł. i 200,00 zł., statuetki, nagrody książkowe oraz kubki promocyjne. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, książki oraz kubki promocyjne.

Opiekunowie uczniów otrzymali podziękowania oraz upominki w postaci albumów książkowych.

Dodatkowo osoby nagrodzone, wyróżnione oraz nauczyciele opiekunowie otrzymali komplet (od 1 numeru) czasopisma Ziemia Lubaczowska. Rocznik Lubaczowski otrzymały osoby wyróżnione i szkoły biorące udział w konkursie.

Jubileuszowa edycja konkursu była dobrym momentem, aby podziękować wszystkim tym, którzy od wielu lat wspierali bibliotekę w jego realizacji. Byli wśród nich jurorzy kolejnych edycji: Janusz Grechuta (przez 11 lat), Stanisław Sobczyk (10 lat), Janusz Szpyt (10 lat), Barbara Kubrak (9 lat), Zygmunt Kubrak (7 lat), Jerzy Plucha (6 lat) oraz nauczyciele przygotowujący uczniów: Renata Antochów (przez 19 lat), Tymoteusz Furgała (19 lat), Elżbieta Nienajadło (16 lat – od pierwszej edycji do swego przejścia na emeryturę), Zenon Swatek (15 lat), Renata Kisała (14 lat), Anita Żmurko-Sieradzka (13 lat) Renata Kubrak (13 lat) i Tomasz Kubrak (13 lat).

Wieloletnimi współorganizatorami konkursu byli:
Urząd Miejski w Lubaczowie,
Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie,
Muzeum Kresów w Lubaczowie,
Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej,
Miejski Dom Kultury w Lubaczowie.

Kończąc uroczystość dyrektor biblioteki raz jeszcze podziękowała wszystkim, bez udziału których uroczysty jubileusz odbyłby się z mniejszym rozmachem: uczniom, nauczycielom, gościom, sponsorom oraz współorganizatorom. Zaznaczyła, że cieszy się z faktu, że konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości” wpisał się już w tradycję naszego regionu i wyraziła przekonanie o tym, że także za rok będzie się cieszył tak ogromnym zainteresowaniem.

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu były następujące instytucje:
Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie,
Urząd Miasta Lubaczów
Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie
Muzeum Kresów w Lubaczowie
Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej,
Foto Centrum Cyfrowe Henryk Wacnik.

Nagrody ufundowali:
MBP w Lubaczowie,
Urząd Miejski w Lubaczowie,
Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie,
Foto Centrum Cyfrowe Henryk Wacnik,
Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej,
Grupa Media Lubaczowskie
Firma z Wrocławia Eactive – wiemy jak (https://www.eactive.pl/).

Patronatem medialnym uroczystość objęli:
Telewizja Lubaczów,
Grupa Media Lubaczowskie,
Kresowiak Galicyjski,
Katolickie Radio Zamość.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.