Aktualności

Uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego 39. Pułkowi Piechoty Strzelców Lwowskich

W niedzielne przedpołudnie 25 lipca w ramach wydarzeń towarzyszących odsłonięciu muralu w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyła się sesja popularno- naukowa, podczas której wysłuchaliśmy wystąpienia dr. Zygmunta Kubraka na temat historii powstania 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich i jego obecności w Lubaczowie.

Następnie Mateusz Werner – Kierownik Oddziału dziedzictwa i projektów kulturalnych w Urzędzie Marszałkowskim wygłosił prelekcję na temat pozamilitarnej działalności Korpusu Ochrony Pogranicza na Kresach. Kompanie lubaczowskie posiadały wysokie stany osobowe, ze względu na fakt, że garnizon szkolił uzupełnienie właśnie dla KOP.

Fot. Muzeum Kresów

O godz. 11:30 przed budynkiem MBP w Lubaczowie zebrali się zaproszeni goście, tj. Małgorzata Jarosińska- Jedynak- Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Teresa Pamuła- Poseł na Sejm RP, Anna Huk Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Zenon Swatek- Starosta Powiatu Lubaczowskiego, Janusz Waldemar Zubrzycki- Zastępca Burmistrza Miasta Lubaczowa, Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów, Robert Godek- Dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Mateusz Werner- Kierownik Oddziału dziedzictwa i projektów kulturalnych w Urzędzie Marszałkowskim, Radni Rady Powiatu, Miasta i Gminy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, represjonowanych, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, jednostka strzelecka 2033, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu, Miasta i Gminy, potomkowie żołnierzy 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, środowiska kresowe goszczące na Festiwalu Dziedzictwa Kresów, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich oddział Lubaczów oraz mieszkańcy Ziemi Lubaczowskiej.

Powstały na elewacji biblioteki mural jest częścią kolejnej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”, którego celem jest działalność na rzecz upowszechniania kultury, ochrony dziedzictwa narodowego i pielęgnacji pamięci historycznej w społeczeństwie, jak również jest on wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń wokół nas. Projekt jest efektem współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Miejską Biblioteką Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Gminą Lubaczów oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zadanie w całości zostało sfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Przestrzeń elewacji wypełnia wielkoformatowa kompozycja wpisana w biało-czerwony sztandar 39. Pułku. Za projekt i wykonanie muralu odpowiada Rafał Roskowiński, prekursor muralu artystycznego w Polsce, doktor sztuk pięknych, wykładowca UMCS w Lublinie, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Jako autor licznych projektów muralowych w wielu polskich miastach Pan Rafał został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Na tle sztandaru artysta przedstawił wyobrażenie historycznej sceny przysięgi żołnierzy 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich, która odbyła się na lubaczowskim rynku. Sylwetki żołnierzy przedstawione zostały w konwencji rysunkowej, charakterystycznej dla komiksów.

39. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich stał się bohaterem muralu, ze względu na to, że na stałe wpisał się w historię Lubaczowa, dzieje odzyskania niepodległości oraz kształtowania i obrony granic odrodzonego państwa polskiego. Obecność żołnierzy miała znaczący wpływ na życie społeczne, kulturalne i gospodarcze naszego miasta.

Powstały mural w przyszłości będzie miał ważne zadanie edukacyjne. W ramach realizacji zadania MBP wspólnie z Muzeum Kresów planuje organizować lekcje historii o 39. Pułku, po to, by młodzież Ziemi Lubaczowskiej miała możliwość uzupełniania wiedzy na ten temat, jak również szczegółowo poznać historię naszej małej ojczyzny.

Po odczytach i przemówieniach nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu, do którego zostali zaproszeni: Minister Małgorzata Jarosińska- Jedynak, Teresa Pamuła- Poseł na Sejm, Marszałek Anna Huk, Janusz Waldemar Zubrzycki- Zastępca Burmistrza Miasta Lubaczowa oraz Dyrektor Departamentu Kultury Robert Godek.

Uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa żołnierzy 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. generała brygady Wacława Wieczorkiewicza z Jarosławia pod dowództwem majora Mateusza Tomaszewskiego.

Mural został odsłonięty przy okazji trwającego na Ziemi Lubaczowskiej Festiwalu Dziedzictwa Kresów, którego organizatorem jest Województwo Podkarpackie oraz Gmina Lubaczów.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.