English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Minione wydarzenia

Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

140

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin”.

W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszamy wszystkich mieszkańców Lubaczowa na uroczyste obchody tego wzniosłego i niezwykle ważnego wydarzenia w historii naszego kraju. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada uczcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Przygotowując się do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, MBP w Lubaczowie przygotowała projekt – Kresowa Niepodległa – w którym wszyscy mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział niezależnie od wieku i zainteresowań. Działania zostały skierowane do różnych grup docelowych: rodzin z dziećmi, miłośników aktywnego wypoczynku, oraz tych którzy interesują się historią regionu.

W dniu 9 listopada 2018 r. w MBP w Lubaczowie zorganizowana zostanie kolejna już seria spotkań z cyklu „Piękna niepodległa ziemia lubaczowska”, w której głos zabiorą lokalni historycy, jak również zaproszeni goście.  Dzień 10 listopada poświęcony będzie rodzinnemu spędzaniu wolnego czasu. W Miejskiej Strefie Niepodległości prowadzona będzie kampania społeczno-edukacyjna na temat Święta Niepodległości skierowana do młodych lubaczowian, jak również całych rodzin. Uwieńczeniem naszych działań będzie bieg z flagą ulicami miasta i gminy Lubaczów oraz koncert z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów oraz zespołu Passacaglia d’amore w dniu 11 listopada.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Narzędzia dostępności