English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

44

Od niedzieli 20 września do soboty 26 września biblioteki oraz inne instytucje kultury w Polsce i na świecie obchodzą Tydzień Zakazanych Książek. Już po raz kolejny w akcji uczestniczy nasza Biblioteka. Z tej okazji przygotowano wystawę książek ocenzurowanych. Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku przed budynkiem MBP w godzinach pracy biblioteki.

Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 roku. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na nagły wzrost prób usuwania pewnych książek ze szkół, bibliotek i księgarń. Wydarzenie odbywa się zazwyczaj w ostatnim tygodniu września. Jest okazją do podkreślenia wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji oraz wyrazem poparcia dla wolności poszukiwania i wyrażania poglądów.

W trakcie Tygodnia Zakazanych Książek przypomina się często o wydawnictwach, które z różnych powodów próbowano usuwać z półek szkół, bibliotek i księgarń lub ograniczać do nich dostęp. Każdego roku Biuro ds. Wolności Intelektualnej działające przy Stowarzyszeniu Amerykańskich Bibliotek przygotowuje listę tytułów, które wzbudziły najwięcej kontrowersji.

O tym, że problem zakazanych książek jest jak najbardziej realny świadczy lista autorów oraz tytułów dotkniętych represjami. Znajdziemy w tym gronie m.in.: 451 stopni Fahrenheita – Ray Bradbury, Archipelag GUŁag – Aleksandr Sołżenicyn, Buszujący w zbożu – Jerome David Salinger, Chata wuja Toma – Harriet Beecher Stowe, Doktor Żywago – Borys Pasternak, Dziennik – Anne Frank, Kochanek Lady Chatterley – David Herbert Lawrence, Lolita – Vladimir Nabokov, Szatańskie wersety – Salman Rushdie, Przygody Hucka Finna – Mark Twain.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.