English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Tydzień Edukacji Globalnej 2015 już za nami

25

 

Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi europejskich społeczeństw, a zwłaszcza młodych ludzi, na globalne sprawy, wyzwania i problemy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: „Urzeczywistnianie równości” i zachęca do wyboru zrównoważonego stylu życia. Organizatorzy namawiają do przyjrzenia się problematyce zrównoważonej i odpowiedzialnej konsumpcji oraz dbałości o środowisko naturalne, a także własnym, codziennym nawykom i decyzjom związanym z tymi obszarami.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie globalne problemy omawiano ukazując nierówny dostęp do wody pitnej i wskazując na konieczność jej oszczędzania. Podczas zajęć edukacyjnych punktem wyjścia do ukazania tej problematyki było omówienie skutków suszy jaka wystąpiła w tym roku na naszym terenie. Następnie zostały przeprowadzone zajęcia ukazujące wodę jako dobro naturalne, którego nie da się wyprodukować i którym trzeba gospodarować w sposób odpowiedzialny.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że na Ziemi tylko 3% całkowitej objętości wody to woda słodka, z czego większość zmagazynowana jest w lodach i lodowcach oraz pod ziemią. Wody powierzchniowe, które stanowią podstawowe źródło wody pitnej dla ludzi, wynoszą ok. 0,007% całkowitych zasobów wodnych Ziemi (prawie połowa tych zasobów zmagazynowana jest w Bajkale i Wielkich jeziorach Ameryki Pin.). Zasoby wodne na świecie są nierówno rozmieszczone, jest ich coraz mniej, a ich jakość z roku na rok się pogarsza. Obecnie ok. mld. ludzi nie ma dostępu do czystej wody. W Polsce mamy stosunkowo mały zasób wód (1500 m3/rok/mieszkańca), zatem wkrótce możemy mieć problem z dostępem do wody pitnej jeśli nadal nie będziemy nią odpowiedzialnie gospodarować.

z2

 

Zaprezentowano także dane statystyczne ukazujące zużywanie wody przez przeciętnego Europejczyka. Najwięcej wody przeznaczamy do kąpieli (37%), następnie do korzystania z toalety (21%), prania (17%), codziennej toalety osobistej (7%), zmywania naczyń (5%), sprzątania (5%), do picia i gotowania wykorzystujemy zaledwie 3% całkowitej ilości zużywanej przez nas wody. W krajach globalnego Południa, gdzie zużycie wody przypadające na jednego mieszkańca jest znacznie mniejsze, wodę wykorzystuje się głównie do picia i gotowania.

 

z4z5z6

 

 

 

 

z8

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie wspólnie zastanawiali się jak oszczędzać wodę i rysowali plakaty promujące jej oszczędzanie i odpowiedzialne nią gospodarowanie.
Wprawdzie TEG już za nami, jednak do 30 listopada w MBP można oglądać wystawę plakatów rysowanych przez uczestników projektu oraz ekspozycje książek poruszających tematykę globalnych problemów.

 

eg 3eg 2

 

 

 

 

p1p2p3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MBP w Lubaczowie Tydzień Edukacji Globalnej realizuje w ramach projektu „Globalnie-Lokalnie-Aktywnie. Wsparcie rozwoju pozaformalnej edukacji globalnej w bibliotekach publicznych”, który jest organizowany przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r.

polska p