English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Tydzień Bibliotek 2015 rozpoczęty

16

Obchody 12. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę” w Lubaczowie rozpoczęły się 8 maja konferencją pt. „Rozwój kontaktów dziecka z literaturą”. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze pracujący na terenie naszego miasta i powiatu.

 
Konferencję przygotowała i prowadziła prof. dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej wykład dotyczył roli rodziców, nauczycieli oraz bibliotekarzy w rozbudzaniu u najmłodszych czytelników miłości do książek. Obecnie w dobie dominacji nowych mediów książkom poświęca się coraz mniej czasu i zapomina o istocie wspólnego czytania, które nie tylko wzbogaca naszą wiedzę i pobudza wyobraźnię, ale także zaspokaja potrzebę bliskości, miłości, bezpieczeństwa, przynależności.

 
Prelegentka podkreślała, że dzięki czytaniu dziecko w ciągu pierwszych lat życia tworzy dla siebie „»otulinę« złożoną z pragnień, fantazji i marzeń, która pozwoli mu kiedyś, gdy już będzie dorosłe, przetrwać najtrudniejsze chwile. W ożywieniu tej sfery pomaga opowiadana w dzieciństwie literatura, na którą składają się kołysanki i rymujące się formułki, wiersze i piosenki oraz magiczne opowieści zwane baśniami, a także opowiadania prozą i teatr”. To właśnie literatura pomaga zaspokoić emocjonalne, intelektualne i społeczne potrzeby człowieka.

 

Miłym akcentem spotkania była część artystyczna przygotowana przez  uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej i ich nauczycieli – Katarzynę Kopacz i Marka Majchera.

 

Po zakończeniu konferencji bibliotekarze podczas wspólnych rozmów dzielili się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, refleksjami dotyczącymi funkcjonowania współczesnych bibliotek.