Wypożyczalnia dla Dorosłych

Światowy Dzień Poezji w naszej bibliotece

Odbywający się co roku 21 marca Światowy Dzień Poezji, promuje jedną z najcenniejszych form wyrazu tożsamości kulturowej i językowej ludzkości jaką jest poezja. Dzień ten jest także okazją do uhonorowania poetów, ożywienia ustnych tradycji recitali poetyckich, promowania czytania, pisania i nauczania poezji.

Z tej okazji zachęcamy naszych Czytelników do przeczytania ulubionego wiersza, sięgnięcia po zapomniany być może tomik poezji… Świętujcie razem z nami ten dzień. Poezja w naszej bibliotece zajmuje szczególne miejsce. Zapraszamy do obejrzenia wybranych zdjęć z galerii wielu wydarzeń poetyckich organizowanych w MBP w Lubaczowie.

Biblioteka w Lubaczowie aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Poezji, organizując corocznie różnorodne wydarzenia, poświęcone promocji czytania, pisania oraz publikowania poezji. Szczególnie ważne są dla nas wydarzenia promujące twórczość lokalnych poetów.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat w bibliotece odbyły się spotkania autorskie, wieczory poezji oraz promocje tomików wierszy poetów pochodzących z naszego regionu. W bibliotece swój dorobek poetycki prezentowali m.in.: ks. Józef Dudek, Krystyna Czerwiec, Alfreda Furgała, Józef Furgała, Marta Gdula-Żukowicz, Maria Grądzka-Kuczek, Jacek Hadam, Stanisława Hass, Barbara Janczura, Urszula Kopeć-Zaborniak, Józefa Kornaga, Barbara Mazurkiewicz, Zdzisław Polak, Gabriela Rakoczy.

Twórczość literacka i spotkania z autorami są nieodzownym elementem życia kulturalnego biblioteki, dlatego też organizujemy dla naszych czytelników różnorodne spotkania z poezją w roli głównej. Pamiętamy o obchodach ważnych świąt, rocznic oraz wydarzeń.

Jedną z takich okazji był wieczór poetycki, poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II zorganizowany w 2016 roku. Postać tego niezwykłego człowieka, artysty oraz poety, stanowiła natchnienie dla wielu twórców. W tym również dla poetów u nas goszczących.

Kolejną okazją do spotkania w gronie lokalnych poetów był wieczór poezji „Tu jest moja Ojczyzna…” w ramach projektu Lubaczów stacja „Niepodległość” z sercem dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz „Wieczór poezji patriotycznej” promujący tomik „Poeci Ziemi Lubaczowskiej w hołdzie Niepodległej”. Tomik został wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie przy współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Oleszycach, Stowarzyszeniem Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej oraz Powiatowym Centrum Kultury w Lubaczowie.

W ramach wieczorów poezji w bibliotece odbył się również „Walentynkowy wieczór poezji”. Miłość była inspiracją dla poezji Jacka Hadama i Witolda Cencory. Obaj Panowie są naszymi regionalnymi poetami i mają już na swoim koncie spory dorobek poetycki.

W promocję poezji włączają się również sami czytelnicy, a wśród nich Władysława Wiśniowska i Anna Kabat, które gościły w bibliotece z autorskimi programami m.in.: „Szczęście w bibliotece. Oczywiście! ”nawiązującego do hasła Tygodnia Bibliotek 2017 roku oraz „(Do)Wolność Podróżowania. Turystyka w naszym kraju i regionie. Jak to miło wędrować… ” przygotowanym z okazji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2018 roku.

Zapraszamy do biblioteki, gdzie czekają nowe tomiki wierszy, wydane w 2020 roku przez Marię Grądzką-Kuczek i Zdzisława Polaka.