Aktualności, Wypożyczalnia dla Dorosłych

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

W tym wyjątkowym dniu życzymy naszym Czytelnikom wspaniałych książkowych przygód. Niech książka będzie dla Was najlepszym przyjacielem, najcenniejszym prezentem i lekarstwem na trudny czas pandemii.

W zbiorach specjalnych naszej biblioteki zachowała się jedna z książek przedwojennej Wypożyczalni J. Gottlieba (drugiej co do wielkości księgozbioru biblioteki w Lubaczowie, założonej w 1925 roku). Księgarz na wewnętrznej stronie okładki nakleił regulamin, w którym zwracał uwagę czytelnikom na dbałość o dobry stan książki, przestrzegał „przed przeginaniem książek przy czytaniu, zaginaniu kartek, robieniu notatek i wkładaniu przedmiotów do książki”.

Takie zalecenia od przedwojennego księgarza, propagujemy również współcześnie wśród naszych czytelników. Traktujmy książki z czułością.

Jako czytelnicy świadomi swoich praw i obowiązków wobec książek, przyjrzyjmy się korzyściom wynikającym z czytania. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i świętowania tego dnia z ulubioną książką.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.