English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Minione wydarzenia

Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim i wernisaż wystawy „Kresowe Wspomnienia”

69

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów serdecznie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim, które odbędzie się 16 września 2021 roku (MBP w Lubaczowie) o godzinie 17:00, oraz wernisaż wystawy „Kresowe wspomnienia”, który odbędzie się 17 września 2021 roku o godzinie 17:00 (MBP w Lubaczowie).

Tomasz Kuba Kozłowski to twórca i właściciel największej prywatnej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, kolekcji materiałów dotyczących Kresów, obejmującej druki zwarte, ciągłe i ulotne, kartografie, archiwalia, ikonografię, antyki, przedmioty codziennego użytku i pamiątki. Zbiór ten jest podstawą wystaw, albumów oraz materiałem ilustrującym „Opowieści z Kresów”. Autor cyklu oraz koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią.

„Kresowe wspomnienia” – celem głównym konkursu jest ocalenie od zapomnienia losów i wspomnień Polaków zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych domów na Kresach Południowo-Wschodnich II RP w latach 1942-1947, rozwijanie u młodzieży wrażliwości na cierpienie, krzywdę ludzką i tragizm wypędzonych, budowanie więzi międzypokoleniowej, poznanie historii Kresów Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwijanie postawy patriotycznej i obywatelskiej. Wysiedlonych z Kresów przez pół wieku skazywano na zapomnienie. Nie wolno było mówić i pisać otwarcie o polskich Kresach. Właśnie przez pryzmat „Kresowych wspomnień” Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich podejmuje ożywienie losów oraz przypomnienie „kraju lat dzieciństwa”. To szczególna lekcja historii. Młode pokolenie, wychowane w zupełnie innej rzeczywistości za pośrednictwem konkursu ma szansę uświadomić sobie własną tożsamość kulturową, zrozumieć tęsknotę starszych za minionym czasem i niezwykłą atmosferą tamtych lat.

Cztery lata od pierwszej edycji konkursu, organizatorzy oddadzą w Państwa ręce wystawę dokumentującą historie poszczególnych rodzin, które wypędzone z Kresów, znalazły swój nowy dom w Lubaczowie lub okolicach. Jednak pamięć o szczęśliwym kraju lat dziecinnych na zawsze pozostanie we wspomnieniach…

Do wystawy będzie dołączony katalog, który jest jej rozszerzeniem. Wystawa została dofinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Narzędzia dostępności