Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Gogoszem

Piotr Gogosz / Fot. MBP Lubaczów

18 października MBP gościła podróżnika pochodzącego z Jasła – Piotra Gogosza. Uczestnicy spotkania wysłuchali relacji z wypraw do Mongolii, które połączone były z prezentacją multimedialną, pokazem regionalnych strojów ludowych oraz pamiątek.

Piotr Gogosz opowiadał o swej pierwszej wyprawie do Mongolii, którą zorganizował w 2007 r.  Siedmioosobowa grupa podróżników koleją transsyberyjską dotarła do Ułan Bator, gdzie uczestniczyła w największym święcie tego kraju Naadam, a następnie przemierzyła pustynię Gobi. Ich wspomnienia z tej wyprawy zawarte są w książce  „Mongolia – na bezdrożach Gobi”.

Kolejną ekspedycję Piotr Gogosz zorganizował w 2009 r. Udał się do najbardziej wysuniętej na północ części Mongolii, ajmak Chöwsgöl, do Parku Narodowego Chöwsgöl Nuur, w którym panuje specyficzny mikroklimat i bardzo trudne warunki atmosferyczne. Na terenie tego parku znajduje się jezioro Chöwsgöl, nazywane również „małym Bajkałem”. Okolice jeziora Chöwsgöl porośnięte są tajgą syberyjską, żyje tu wiele gatunków dzikich zwierząt oraz rzadkie gatunki ptaków. Wśród gór, położonych kilkadziesiąt kilometrów na zachód od jeziora mieszkają Caatani, hodowcy reniferów.

Zauroczony Mongolią podróżnik planuje kolejne wyprawy, kuszą go cudne krajobrazy, bezludne tereny, gościnność i serdeczność tamtejszej ludności.