English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie z ojcem Leonem Knabitem

We wtorek 31 maja w naszej bibliotece gościliśmy ojca Leona Knabita, Benedyktyna z Tyńca. Ojciec Leon jest autorem wielu książek i publikacji, a od niedawna jest jedną z twarzy Światowych Dni Młodzieży.

 

MBP Lubaczów

MBP Lubaczów

 

Do Lubaczowa zaprosiliśmy ojca Leona z okazji zbliżających się obchodów 25-lecia pobytu Jana Pawła II w naszym mieście. Długoletnia znajomość duchownych sprawiła, że Benedyktyn ma bardzo wiele ciekawych wspomnień związanych z Ojcem Świętym którymi podzielił się z nami tego wieczoru. Dla tych, którzy nie mogli być na spotkaniu, jak również dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej polecamy książki ojca Leona pt. „Ulubiony bilbord Papieża”, „Spotkania z wujkiem Karolem”są one dostępne w naszym księgozbiorze.

Ojciec Leon jak nas zapewnił był bardzo ucieszony zaproszeniem do naszego miasta, gdyż jak twierdził Papież był już tu 25 lat temu,a on ani razu.

Znany z wyjątkowego poczucia humoru duchowny podczas spotkania dawał temu niejednokrotnie wyraz, żartował ze spraw mniej lub bardziej poważnych. Wspominał pierwszy list od Papieża i dylemat czy odpisać na ten list, czy jest godzien zwykły zakonnik korespondować z Ojcem Świętym. Jak się okazało był godzien, gdyż jest właścicielem sporej kolekcji listów od Jana Pawła II (ok. 180).

Oprócz tematów, które krążyły wokół spotkań i relacji ojca Leona z Janem Pawłem II dowiedzieliśmy się również o jego dramatycznych przeżyciach w czasie okupacji, o pracy duszpasterskiej z młodzieżą i o tym jak trafił do klasztoru w Tyńcu, gdzie do dziś z wielką miłością i oddaniem służy ludziom i Bogu.

Ostatnim punktem spotkania były pytania do naszego gościa, podpisywanie zakupionych książek i pamiątkowe zdjęcia. Czas spędzony z ojcem Leonem minął bardzo szybko, jednak na długo zostanie w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy ojcu Leonowi za przybycie i wszystkim którzy uczestniczyli w spotkaniu.