English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie z Luci Retman ocaloną z Holokaustu

Luci Retman / Fot. MBP Lubaczów

29 stycznia 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie gościła Pani Lucia Retman z Izraela, która przyjechała do Polski, aby jak co roku wziąć udział w Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podczas spotkania w bibliotece opowiadała o własnych, tragicznych przeżyciach w trakcie II wojny światowej i o odwadze jednej z Lubaczowianek – Pani Zofii Pomorskiej, dzięki której przeżyła zagładę. W Lubaczowie, domu przy ul. Kościuszki 100, Państwo Zofia i Mikołaj Pomorscy narażając życie swoje oraz swych synów wynajęli młodej, kilkunastoletniej, dziewczynie izraelskiego pochodzenia pokój, w którym znalazła ona schronienie. Pomorscy pomogli jej także zdobyć metrykę chrztu i wyjechać na roboty do Niemiec.

W spotkaniu uczestniczyła rodzina Państwa Pomorskich, przedstawiciele władz miasta, licznie przybyli goście w tym spore grono młodzieży. Sala Czytelni dla Dorosłych wypełniona została do ostatniego miejsca. Pani Lucia Retman swoją opowieścią wzbudziła duże zainteresowanie, co znalazło odzwierciedlenie w licznych pytaniach, dyskusjach, refleksjach. Wszyscy oczarowani byli serdeczną osobowością naszego Gościa, chcieli dokładnie poznać młodzieńcze i dorosłe losy ocalonej z Holokaustu Luci Retman. Z zaciekawieniem oglądali autobiograficzną książkę, napisaną w języku hebrajskim, która wkrótce będzie przetłumaczona na polski język.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.