English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem

W czwartek 8 listopada w MBP odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Łubczykiem, dziennikarzem, dyplomatą, byłym ambasadorem RP w Budapeszcie, autorem publikacji prasowych, książek i filmów poświęconych przyjaźni polsko-węgierskiej.

Prelegent mówił o tym, że na przestrzeni wieków możemy obserwować tylko nieliczne przykłady tak długiego i bezkonfliktowego współistnienia dwóch narodów jak Polacy i Węgrzy. Podkreślał, że warto wiedzieć, że jest jakiś kraj, który faktycznie jest przyjacielem Polski. Szkoda tylko, że tej przyjaźni nie doceniamy i nie umacniamy. Niejednokrotnie Węgrzy śpieszyli na pomoc Polakom nie tylko podczas walk o niepodległość, walcząc w Legionach Polskich czy organizując dostawy amunicji, ale także w czasie II wojny światowej blokując wjazd Niemców na teren Polski, czy goszcząc polskich uchodźców, natomiast my pomagaliśmy Węgrom m.in. w czasach Wiosny Ludów oraz komunizmu.

O tym właśnie opowiadał w trakcie spotkania autorskiego, Grzegorz Łubczyk, autor obszernej publikacji wydanej w formie albumów „PAMIĘĆ. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946” T I, II i III. W kolejnych tomach autor przybliża sylwetki Węgrów którzy w 1939 roku otworzyli granicę swojego państwa, domy i serca przed około 120 tysiącami polskich uchodźców. Uczynili to, dając wyraz swej solidarności w niedoli i braterstwu wyrosłemu na gruncie przyjaźni obu narodów.

W książkach opisane są dzieje niezwykłe, pełne dramatycznych wydarzeń i dowodów ludzkiej przyjaźni dzięki czemu autor usiłuje opowiedzieć o fenomenie polskiego uchodźstwa na Węgrzech. Tekst wzbogacony jest ilustracjami przedstawiającymi bohaterów tamtych czasów. Są wśród nich przedstawiciele władz węgierskich, organizacji pomocowych oraz ludzie dobrego serca, dzięki którym nasi rodacy znaleźli dach nad głową i opiekę w czasie wojny. Bazą źródłową dla tej publikacji są relacje uczestników i świadków tamtejszych wydarzeń, fragmenty wspomnień, dzienników, prywatnej korespondencji i dokumenty. Wzbogaca je zbiór 1500 fotografii.

„Pamięć” to opowieść o honorze i odwadze, patriotyzmie, przyjaźni, i wdzięczności. To hołd złożony Węgrom, którzy pozostali wierni wartościom i ideałom. Z tego też powodu publikacja jest dwujęzyczna, pisana po polsku i węgiersku.

Spotkanie wzbogaciła emisja filmu dokumentalnego z 2012 r. pt. „Węgierskie serce”, który wyreżyserował i do którego scenariusz napisał Grzegorz Łubczyk. Film ten przedstawia losy polskich uchodźców na Węgrzech w okresie II wojny światowej oraz udzieloną im pomoc władz i społeczeństwa węgierskiego.

Po spotkaniu można było nabyć książkę pt. „Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów”, a także T . III albumu „Pamięć. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946” oraz uzyskać autograf autora.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.