English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Czytelnia dla Dorosłych, Minione wydarzenia

Spotkanie z autorem książki „Przemytnicy” – Konradem Janczurą

38

Zapraszamy na spotkanie z Konradem Janczurą – autorem książki pt. „Przemytnicy”, które odbędzie się 25 października o godzinie 17:00 w Czytelni dla Dorosłych naszej Biblioteki.

Konrad Janczura – Dorabiał jako copywriter, dziennikarz, krytyk literacki i przemytnik, obecnie pracuje w korporacji. Mieszkaniec Bukaresztu, Krakowa i Lubaczowa. Przemytnicy są jego debiutem prozatorskim. Powieść Janczury to mięsisty thriller osadzony w realiach podkarpackiej prowincji.

Tytułowi przemytnicy, czyli dwaj dwudziestoparolatkowie pozbawieni perspektyw na lepsze życie, pracują dla lokalnego mafiozo, który handluje ukraińską wódką i papierosami.  Nie spotkamy tu jednak postaci typowych dla nieudolnych polskich opowieści o gangsterach – sceneria jest raczej sielska, znana i do bólu banalna. Chłopcy piją tanie piwa z dyskontów, grillują kiełbaski i jeżdżą do okolicznych dyskotek. Janczurze udało się stworzyć realistyczny, pozbawiony fantazmatów obraz polskiej prowincji, która jednak skrywa mroczną podszewkę. Do tego „Przemytnicy” to dobrze skrojony kryminał, przeplatany prostą, ale dlatego właśnie poruszającą historią miłosną. Wyrazisty debiut, który opowiada w nowy sposób o miejscach i ludziach zazwyczaj pokazywanych przez pryzmat sielskiej utopii albo spatologizowanej fantazji.Michał Sowiński
Serdecznie zapraszamy!

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.