English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Minione wydarzenia

Spotkanie z Adamem Wajrakiem

169

Adam Wajrak – urodził się w 1972 roku w Warszawie. W 1997 przeniósł do Puszczy Białowieskiej gdzie do dzisiaj mieszka w Teremiskach. Dziennikarz specjalizujący się w tematyce zwierząt, przyrody oraz zagadnień środowiska. Jest autorem ponad 700 artykułów i trzech książek – “(Za)piski Wajraka”, “Zwierzaki Wajraka”, “Kuna za Kaloryferem”. Szczególnie zainteresowany relacjami pomiędzy różnymi gatunkami zwierzętami a ich środowiskiem naturalnym jak i wpływem działalności człowieka.

Współpracownik programów: 1991 99 Animals (Program 2 TVP), od 1999 Arka Noego (Program 2 TVP Wielokrotnie wyróżniony za pracę na rzecz promocji przyrody. W 1993 roku odznaczony tytułem “Przyjaciela Przyrody” przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot, jedną z głównych polskich organizacji działających na rzecz ochrony środowiska za serie artykułów o dużych drapieżnikach. Otrzymał srebrny medal od Polskiego Ministra Ochrony Środowiska i medal od Ligi Ochrony Przyrody. W 1999 roku został laureatem “Polskiego Pulitzera” w kategorii tekst specjalistyczny oraz otrzymał wyróżnienie od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za osiągnięcia zawodowe. Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej nadało Adamowi Wajrakowi Honorowy Tytuł Przyjaciela Puszczy Białowieskiej Towarzystwo Niepełnosprawnych Artystów “Nike” nagrodziło go za opiekę nad niepełnosprawnymi zwierzętami a w 2000 roku otrzymał nagrodę od Polskiej Fundacji Nauki za swoją rolę w popularyzowaniu nauki i wiedzy na temat przyrody.Brał udział w kilku ekspedycjach polarnych.

W 2000 roku wraz z trzema przyjaciółmi przekroczył na nartach granicę między Kanadą i Grenlandią. Jest członkiem wielu naukowych instytucji, miedzy innymi Instytutu Oceanograficznego oraz pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, jest aktywnie zaangażowany w projekt naukowy dotyczący ptaków padlinożerczych i ssaków w Parku Białowieskim.

Jako jedyny Polak został w 2005 roku uznany za Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za obronę środowiska naturalnego . Poza tym jeszcze w 2007 dostał nagrodę im. Alfreda Lityńskiego.W tym samym roku dostał też nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Panem Adamem 12 maja o godzinie 17:00.

 

Adam Wajrak