English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie z Adamem Wajrakiem

W czwartek, 12 maja 2016 gościem Biblioteki był Adam Wajrak, dziennikarz, przyrodnik, autor wielu publikacji o zwierzętach.

w19

Spotkanie rozpoczęło się od pokazu zdjęć wykonanych przez Adama Wajraka w otoczeniu jego domu w Teremiskach w okolicach Hajnówki, koło Białowieży. Na slajdach mogliśmy obejrzeć ptaki: dudki, rudziki, gile, sikory, bociany, żurawie, orły, derkacze i jarząbki, o których autor opowiadał dzieląc się z nami swą wiedzą i pasją.

Kolejnymi bohaterami prezentacji były żubry. Autor przedstawił je jako zwierzęta łagodne, żyjące na pograniczu lasu i łąki, łatwe do sfotografowania, zaprzyjaźnione z innymi zwierzętami, czego dowodem były ich zdjęcia z kotem, kurą, psem. Oglądaliśmy również żubry w stadach i samotne byki. Dowiedzieliśmy się, że przedstawicieli tego gatunku jest zaledwie ok. 5000 na świecie, z czego 1500 w Polsce.

Następnie Adam Wajrak opowiadał o żyjących w jego sąsiedztwie jeleniach, sarnach, łosiach, dzikach, kunach, borsukach i lisach. Z każdym zdjęciem wiązała się opowiadana przez niego ciekawa historyjka.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć dyskusji o Puszczy, o niebezpieczeństwie związanym z planami jej wycinki, konieczności jej zachowania, po to, by w Polsce istniał las naturalny, gdyż ma to olbrzymie znaczenie nie tylko przyrodnicze, ale też naukowe.

Rozmowa dotyczyła również jego fascynacji wilkami. Adam Wajrak opowiadał o tym, że wilki boją się ludzi, trudno je sfotografować – aby sesja zdjęciowa się udała należy je czymś zaciekawić, gdyż są to bardzo ciekawskie zwierzęta, co pozwala im pokonywać strach. Zachęcał do przeczytania książki pt. „Wilki”, w której opowiada o swej przyjaźni z tymi, jego zdaniem najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy.

Pod koniec spotkania można było kupić książki Adama Wajraka, otrzymać od niego autograf i dedykację oraz pozować do wspólnych zdjęć.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Narzędzia dostępności