English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką

W ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Questingu w naszej Bibliotece, odbyło się spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką- kobietą o wielu pasjach związanych z górami i wyprawami w najdalsze rejony naszej planety. Pasjonatką wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji polarnych na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę, doświadczoną uczestniczką żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. – Spitsbergen, Przylądek Horn.

Naszej publiczności opowiedziała o tym jak się spełnia marzenia i zdobywa biegun południowy. Zdradziła również jak wyglądały półroczne przygotowania, niezwykle trudnego przedsięwzięcia, którego jak podkreśla nasz gość nie udałoby się zrealizować, bez pomocy najbliższych: przyjaciół i rodziny.

Małgorzata Wojtaczka postanowiła wyruszyć z zatoki Hercules Inlet, czyli z brzegu kontynentu, który w tym miejscu przybiera postać Lodowca Ronne. Wędrówka zakładała przejście na nartach przez ok. 1200 km. Wszystko odbyło się bez jakiegokolwiek wsparcia, w tym bez zrzutów sprzętu i jedzenia. Cały ponad 100-kilogramowy bagaż ciągnęła za sobą, na pulkach (specjalnych saniach transportowych). Wyprawa miała potrwać od 50 do 60 dni, w trakcie których trzeba było maszerować w temperaturach dochodzących do -30°C. Wyprawa rozpoczęta 18 listopada 2016 roku, zakończyła się sukcesem po 69 dniach samotnej, niebezpiecznej podróży, podczas której, ta niepozorna kobieta, zmagała się z różnymi przeciwnościami tj. zmęczenie organizmu, złe warunki pogodowe, lodowe szczeliny i zastrugi śnieżne.

Małgorzata Wojtaczka została pierwszą Polką i jedną z niewielu kobiet, które dotarły do bieguna południowego samotnie i bez wsparcia z zewnątrz.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.