English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Romą Ligocką

111
Fot. MBP Lubaczów

Fot. MBP Lubaczów

W poniedziałkowe popołudnie 12 maja 2014 r. w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Romą Ligocką, polską malarką i pisarką, realizowane w ramach projektu Instytutu Książki Dyskusyjne Kluby Książki.

Roma Ligocka urodziła się 13 listopada 1938 r. w Krakowie w rodzinie żydowskiej. Razem z matką, jako nieliczne z rodziny Liebling, uciekają z getta i przez resztę wojny ukrywane są przez polską rodzinę Kierników. Roma Ligocka jest autorką wielu pięknych książek, ale pierwszą, od której zaczęła swą twórczość literacką jest książka pt. „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”.

Oglądając film Lista Schindlera autorka rozpoznała w małej dziewczynce samą siebie i to skłoniło ją do opisania swoich wspomnień. Mała poziomeczka to właśnie Roma Ligocka.

Spotkanie z popularną pisarką, które prowadziła Pani Marta Brzeziak, zgromadziło w bibliotece wielu miłośników twórczości literackiej i malarskiej Romy Ligockiej.

Autorka opowiedziała nam o traumie wojny, która pozostawiła ślady w psychice jej i jej matki, o trudnym dzieciństwie, dorastaniu, trudnych relacjach z matką oraz decyzjach w dorosłym już życiu.

Wiele razy podczas spotkania pojawił się wątek cierpienia, które według pisarki nie uszlachetnia, ale łączy ludzi, jednocześnie naznacza.

Z wielką szczerością odpowiadała na wszystkie pytania, a było ich sporo, bo czytelnicy chcieli dowiedzieć się o niej jak najwięcej i jak najpełniej wykorzystać czas spędzony z pisarką.

Mimo tak straszliwych przeżyć i doświadczeń Pani Roma jest osobą niezwykle ciepłą, radosną i pogodną, która chętnie dzieli się swoją receptą na szczęście. Ma w sobie dużo wiary w ludzi i ma nadzieję (nawiązując do dzisiejszej sytuacji międzynarodowej- wskazując przede wszystkim Ukrainę), że książka „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” nie została napisana na darmo.

Było to bardzo piękne, wzruszające spotkanie, za które Pani Romie bardzo dziękujemy.

 

Nagrania ze spotkania (źródło: Katolickie Radio Zamość)