English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Panem Grzegorzem Łubczykiem – „Uchodźstwo polskie na Węgrzech w czasie II wojny światowej. Lubaczowianie też tam byli”

7

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Łubczykiem / Fot. MBP Lubaczów

Przyjaźń polsko-węgierska – bezcenna i ponadczasowa

We współczesnym świecie niezwykle mało jest zjawisk tak pięknych jak przyjaźń. Jeszcze rzadszą osobliwością, a przez to piękniejszą, jest przyjaźń całych narodów. Na przestrzeni wieków możemy obserwować tylko nieliczne przykłady tak długiego, bezkonfliktowego współistnienia dwóch narodów jak Polacy i Węgrzy. Miło wiedzieć, że jest jakiś kraj, który faktycznie jest przyjacielem Polski. Szkoda tylko, że tej przyjaźni nie doceniamy i nie umacniamy. Zapominamy o niej, a przecież możemy odnotować wiele dowodów naszej zażyłości. Niejednokrotnie Węgrzy śpieszyli na pomoc Polakom w sytuacjach gdy zawiedli inni, zwłaszcza w czasie II wojny światowej,  natomiast my pomagaliśmy Węgrom w m.in.  czasach Wiosny Ludów oraz  komunizmu.

O tym właśnie opowiadał w trakcie spotkania autorskiego, które odbyło się  w Czytelni dla Dorosłych 10 listopada, Pan Grzegorz Łubczyk, były ambasador Polski na Węgrzech, autor książek „HENRYK SŁAWIK. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów” oraz „PAMIĘĆ. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946”. Autor zaprezentował własny film dokumentalny pt.: „Anioły Karola Malczyka” (o malarzu-uchodźcy, który stworzył polichromie w pięciu węgierskich kościołach).

W przeddzień Święta Niepodległości w patriotyczną atmosferę wprowadził nas występ chóru pod kierownictwem dyrektora MDK w Lubaczowie Andrzeja Kindrata. Wszystko to sprawiło, że była to niezwykła uroczystość. Lekcja historii i patriotyzmu, a przede wszystkim bezwarunkowej przyjaźni.

Galeria >>