Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Orą Regev

fot. MBP Lubaczów

W piątek 17 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie gościła Ora Regev – autorka książki pt. „A rzeka nadal płynie”. Publikacja ta jest zbiorem wewnętrznych rozterek, refleksji oraz wspomnień autorki związanych z naszym miastem. Podczas spotkania poznaliśmy zawiłe losy Pepki – matki Ory Regev.

Przed II wojną światową oraz w czasie wojny w Lubaczowie, w domu obok młyna mieszkała żydowska rodzina Friedmanów, której członkowie zginęli z rąk nazistowskich zbrodniarzy. Ocalała jedynie Pepka, ukrywana przez rodzinę Sikorskich w Warszawie. Ora Regev nie znała wojennych losów matki, dopiero po jej śmieci postanowiła wyruszyć w podróż z Izraela do Lubaczowa, w poszukiwaniu rodzinnych tajemnic. Dzięki informacjom uzyskanym od mieszkańców naszego miasta (m.in. Stanisława Młodzińskiego, Zofii Sikorskiej, Eugeniusza Szajowskiego, Zenona Swatka) udało jej się dowiedzieć w jakich okolicznościach zginęli jej dziadkowie (Mojsze i Fejge Friedman) oraz ich dzieci (Loniek i Minka).

W książce autorka opisuje także swe krakowskie spotkanie z Marianem Kopfem – lubaczowskim artystą malarzem pochodzenia żydowskiego, który pamięta przedwojenny Lubaczów i ukazuje go w swych pracach. Wiele uwagi Ora Regev poświęca też wizycie w Dachnowie podczas odsłonięcia pomnika w miejscu zbiorowej mogiły zamordowanych na Plebejskim Polu Żydów.

Podczas spotkania w MBP można było otrzymać autograf Ory Regev. Jej książka pt. „A rzeka nadal płynie” znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją, zawierającą opis części historii naszego miasta.