English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Orą Regev – Heumann

114

W czwartek (4 sierpnia) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła gościła Ora Regev-Heumann – autorka książki pt. „A rzeka nadal płynie…” – córka żydowskich emigrantów z Polski, której matka mieszkała w Lubaczowie.

0038

Była to kolejna wizyta Ory Regev-Heumann w naszym mieście, podczas której opowiadała historię swej rodziny. Przypomniała ludzi dzięki którym udało się jej poznać wojenne losy najbliższych tj. Stanisława Michnowicza, jego siostrę Teresę Krzyszkowską, Stanisława Młodzińskiego, Stefanię Weselak, Zofię Sikorską – Krasulak. Tym razem wspomnienia zawierały nie tylko przekaz historyczny, ale również wiele refleksji na temat współczesnych relacji polsko-żydowskich. Autorka wyznała nam, że nadal, choć minęło już 8 lat od pierwszego przyjazdu do Lubaczowa, żyje w rozterce, gdyż nie wie czy jej rodzice zaakceptowaliby to, że napisała książkę o swojej rodzinie. Opowiadała o tym że nie wszyscy jej znajomi rozumieją, że mimo tragedii jaka spotkała jej rodzinę w Polsce, ona chętnie tu podróżuje i przekazuje wiedzę o naszym kraju dzieciom i wnukom, chce by myśleli oni o Lubaczowie dobrze.

Pod koniec spotkania jego uczestnicy przekazali Orze Regev-Heumann wiele ciepłych słów, dziękowali jej za przyjazd do Lubaczowa i za to, że dzieląc się swymi wspomnieniami, daje przykład innym jak można inicjować polsko-żydowskie spotkania kultur i że nas mobilizuje do szukania własnych korzeni, badania rodzinnych historii.

Podczas spotkania można było otrzymać autograf Ory Regev-Heumann. Jej książka pt. „A rzeka nadal płynie…” znajduje się w zbiorach naszej biblioteki. Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją, zawierającą opis części historii naszego miasta.